REKLAMA

REKLAMA

Władze Sri Lanki: Za niedzielne zamachy, które pochłonęły życie 290 osób, odpowiedzialni są islamiści

1150

Władze Sri Lanki oskarżyły lokalną grupę dżihadystów – National Thowheed Jamath o sprawstwo jednego z najgroźniejszych ataków terrorystycznych w Azji od lat, przyznając że zagraniczne agencje wywiadowcze ostrzegały o zbliżającej się przemocy.

Liczba ofiar śmiertelnych skoordynowanych ataków – dokonanych w niedzielę wielkanocną w kościołach i luksusowych hotelach – wzrosła dzisiaj rano do 290 (rannych jest ok. 450). Zamachy były wymierzone w zagranicznych turystów i chrześcijan.

REKLAMA

– Ze strony zagranicznych agencji wywiadowczych pojawiło się kilka ostrzeżeń o zbliżających się atakach – powiedział na konferencji prasowej w Kolombo minister zdrowia. Rajitha Senaratne. – Osoby wymienione w raportach wywiadowczych są wśród osób już aresztowanych. Niektóre wymienione w raportach zginęły podczas samobójczych ataków. Nie rozumiemy jeszcze, jak mała organizacja mogła to wszystko zrobić. Obecnie badamy międzynarodowe wsparcie dla grupy i jej inne powiązania.

Premier Ranil Wickremesinghe powiedział w przemówieniu do narodu, wygłoszonym późno w niedzielę iż władze otrzymały ostrzeżenia, ale „nie poświęcono im wystarczającej uwagi”. Jeden z jego ministrów, Harin Fernando, opublikował na Twitterze wewnętrzną notatkę policyjną z 11 kwietnia ostrzegającą iż grupa o nazwie National Thowheed Jamath planuje zaatakować kościoły katolickie i indyjskie przedstawicielstwo dyplomatyczne w stołecznym Colombo.

To najkrwawsze wydarzenie w kraju od zakończenia brutalnego konfliktu między głównie buddyjską większością syngaleską a przeważnie hinduistyczną tamilską mniejszością. W 1983 r. wybuchła wojna domowa z Tamilami, tworzącymi dużą mniejszość skupioną na północy wyspy, którzy domagali się własnego, niepodległego państwa Ilam. Przez długi okres północno-wschodnia część wyspy stanowiła de facto niezależne państwo, ale po 2000 r. wojska rządowe zyskały przewagę nad zbrojnym ramieniem separatystów, Tamilskimi Tygrysami. W maju 2009 r. pokonane Tamilskie Tygrysy ogłosiły złożenie broni, a prezydent Sri Lanki, Mahinda Rajapaksa, ogłosił zakończenie trwającej ponad ćwierć wieku wojny domowej.

REKLAMA

za: bloomberg.com

REKLAMA