Wkrótce V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trwa zbiórka na jego organizację

Już wkrótce przejdzie V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Postacią szczególnie honorowaną tam jest Romulad Rajs. Kapitan Romuald Rajs „Bury” był dowódcą 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i szefa Pogotowia Akcji Specjalnej w Komendzie Okręgowej NZW Białystok. Na pokazowym procesie w białostockim kinie „Ton” został skazany w dniu 1 października 1949 roku na karę śmierci. Rajs zwrócił się do prezydenta Bolesława Bieruta z prośbą o ułaskawienie, jednak ten nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 30 grudnia 1949 r. w Białymstoku. Nieznane jest miejsce pochówku bohatera.

Hajnówka (podlaskie) – miasto położone na wschodnich obrzeżach naszego kraju. Ale czy na pewno? Administracyjnie owszem, lecz mentalnie…jest to jedyne miasto w Polsce, w którym do dzisiaj szarga się dobre imię żołnierzy podziemia niepodległościowego – jak czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku. – To właśnie tam na naszych bohaterów mówi się bandyci i zbrodniarze. To właśnie w tym mieście ludzie skazywani są za okrzyk “precz z komuną” lub rzekomy czynny napad na funkcjonariusza policji. To właśnie tam do pewnego momentu nie wywieszano polskich flag na uroczystości państwowe. To właśnie w tejże Hajnówce odbywały się pochody 1 majowe, zamiast uroczystości związanych chociażby z narodowym dniem pamięci Żołnierzy Wyklętych. I to właśnie tam wielu mieszkańców nazywa siebie Rusinami, a tamtejsze ziemie wedle ich mniemania są okupowane. Hajnówka należy do państwa polskiego. Dlatego też naszym moralnym obowiązkiem jest to, aby w końcu na tej ziemi myśl o Bohaterach zwyciężyła.

Jak zawsze, organizacja takiego przedsięwzięcia generuje koszty. Organizatorzy proszą o wsparcie poprzez portal zrzutka.pl (LINK).

REKLAMA/Advertisement


Miejsce zgromadzenia: ul. 3 Maja przy kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego zakończenie – parking przed HDK ul. Tamary Sołoniewicz. Po marszu odbędzie się koncert Norberta “Smoły” Smolińskiego – muzyka, kompozytora, wokalisty i autora tekstów, założyciela i lidera zespołu Contra Mundum. Koncert – żywa lekcja historii odbędzie się w Hajnowskim Domu Kultury.

Więcej szczegółów już wkrótce!