Wisłę w stolicy zalewają tysiące litrów ścieków. Władze Warszawy przez dobę ukrywały informacje o awarii

Według informacji ze sztabu kryzysowego, w którym brali udział przedstawiciele Mazowieckiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do Wisły dostaje się ok. 3 m sześciennych surowych ścieków na sekundę, co w ciągu doby może powodować zagrożenie zanieczyszczeniem Wisły ilością 260 tys. m sześciennych ścieków – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

– Bardzo żałuję, że pismo Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotarło dziś przed południem i informowało o tym, że awaria rozpoczęła się właściwie wczoraj o 5 rano – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk na dzisiejszej konferencji prasowej. – Tyle godzin, właściwie ponad dobę; można było wiele rzeczy wspomóc. Rozmawiałem z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem, który odpowiada za Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – jest pełna deklaracja współpracy i pomocy, z wykorzystaniem wszelkich środków, które mogą wspomóc Warszawę w łagodzeniu skutków tej awarii, ewentualnie w zapobieżeniu dalszym (…) Bardzo żałuję i bardzo źle się stało, że dowiadujemy się o tym po fakcie, po wystąpieniu tej awarii. Jeśli pomoc byłaby skuteczna i o czasie, tej skali szkód by nie było.

– Z pisma, które przedstawiły warszawskie wodociągi wynika, że długość awarii może być mierzona w tygodniach. To jest najbardziej przerażające. Żeby po tych kilku tygodniach nie było w Wiśle więcej ścieków niż wody płynącej – dodał szef resortu.

REKLAMA/Advertisement

Tymczasem, jak poinformował na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo w sprawie dotyczącej katastrofy ekologicznej, zagrażającej zdrowiu wielu osób. Również Główny Inspektorat Ochrony Środowiska chce pociągnać do odpowiedzialności karnej podległe władzom Warszawy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

za: gios.gov.pl
tvp.info

REKLAMA/Advertisement