REKLAMA/Advertisement

Wielka Brytania: Richard Braine nowym przewodniczącym UKIP

147

Richard Braine został wybrany na lidera Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa. W głosowaniu Braine otrzymał 53% głosów – ponad dwukrotnie więcej niż jego najbliższy rywal.

Braine był kandydatem swojego poprzednika, Gerarda Battena, który zrezygnował po słabym wyniku UKIP w wyborach europejskich w maju. aPrzewodniczący oddziału partii w zachodnim Londynie pokonał Freddy’ego Vachhę, który zdobył 14% głosów, Bena Walkera (14%) i byłego zastępcę lidera Mike’a Hookema (13%).

REKLAMA/Advertisement

Po swoim zwycięstwie Braine powiedział, że chce ustanowić UKIP „zdecydowanie umiarkowanym głosem zdrowego rozsądku” w Wielkiej Brytanii.

Batten pogratulował swojemu następcy „decydującej wygranej”. W tweecie wezwał Braine’a do zreformowania partii, zwiększenia członkostwa i zebrania funduszy.

REKLAMA/Advertisement

UKIP wygrała wybory do PE w 2014 r., zdobywając 26,6% głosów. W 2016 r. partia była najważniejszym ugrupowaniem wzywającym do głosowania w referendum za opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Po sukcesie w referendum z funkcji przewodniczącego ustąpił dotychczasowy lider, Nigel Farage, a zastąpiła go Diane James, która jednak zrezygnowała po kilkunastu dniach. W wyborach do PE w br. kierowana przez Battena partia uzyskała 3,3%, nie zdobywając żadnego mandatu. Tak niski wynik spowodowany był powstaniem nowej partii Nigela Farage’a Brexit Party, która przejęła większość wyborców UKIP[5].

REKLAMA/Advertisement