REKLAMA

REKLAMA

Wielka Brytania: Izba Gmin odrzuciła umowę w sprawie Brexitu!

301

We wtorek wieczorem odpowiednik naszego Sejmu – brytyjska Izba Gmin odrzuciła olbrzymią większoscią umowę w sprawie Brexitu wynegocjowaną przez Theresę May. Za jej przyjęciem głosowało 202 posłów. Przeciwnych było 432 przedstawicieli Izby Gmin.

Odrzucenie tej umowy spowoduje, że 29 marca 2019 r. Wielka Brytania wyjdzie ze struktur Unii bez żadnego porozumienia. W poniedziałek brytyjska premier zaapelowała do posłów, by przyjęli zaakceptowaną już przez UE umowę. May argumentowała, że odrzucenie umowy będzie miało bardzo poważne konsekwencje ekonomiczne dla Wielkiej Brytanii. Dodała także, że każdy z posłów ma obowiązek respektowania wyników referendum.

REKLAMA

Wielu komentatorów zastanawia się, czy po odrzuceniu umowy dojdzie do odwołania brytyjskiej premier ze stanowiska. Niektórzy spekulują nawet, że może dojsć do przedterminowych wyborów. Wydaje się jednak, że parlamentarna arytmetyka zwycięży i nie dojedzie ani do odwołania premier ani do przedwczesnych wyborów. Jak podkreslają bowiem komentatorzy, cała opozycja nie ma wystarczającej liczby głosów aby utworzyć większosciowy rząd. Poza tym wielu konserwatywnych posłów obawia się, że skrócenie obecnej kadencji parlamentu mogłoby nieoczekiwanie skrócić także ich kariery polityczne.

Mimo, że dopiero dzisiaj umowa została odrzucona to jednak od kilku miesięcy zarówno brytyjski rząd jak i państwa Unii przygotowywały się już do tego momentu. Wsród konsekwencji jakie mogą się pojawić po wyjsciu z Unii bez umowy, są między innymi niedobory importowanej żywnosci a także niektórych leków. Olbrzymie kolejki tirów i zagrożenie bezpieczeństwa to kolejne możliwe następstwa dzisiejszego odrzucenia umowy.

Polacy, którzy zechcą zostać na terenie UK będą zmuszeni starać się o status osoby osiedlonej. Obywatele UE przybywający do UK po 29 marca będą musieli spełnić pewne warunki dotyczące na przykład wysokości zarobków.

REKLAMA

Jedna z możliwosci jakie daje Traktat z Lizbony jest taka, że Wielka Brytania zechce opóźnić wyjscie w Unii. Taką możliwosć odrzuciła jednak zdecydowanie Theresa May.

za: informacje24.co.uk

REKLAMA