REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang w Teheranie

565

– Celem mojej wizyty jest dialog na temat najważniejszych dla nas tematów w relacjach dwustronnych – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji podczas konsultacji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Islamskiej Republiki Iranu.

Głównym tematem rozmów wiceszefa polskiego MSZ z irańskim odpowiednikiem Sejedem Abbasem Arakczim było organizowane przez Polskę i Stany Zjednoczone spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego br. Wiceministrowie omówili m.in. cele i oczekiwania wobec tego wydarzenia.

REKLAMA

W trakcie wizyty w stolicy Iranu wiceminister Maciej Lang złożył ponadto wieniec na Cmentarzu Polskim w Teheranie, gdzie są pochowani wychodźcy polscy z ZSRR, którzy opuścili Związek Radziecki w trakcie tzw. „ewakuacji armii Andersa” wiosną 1942 roku.

– Pomoc, której Iran udzielił przybyłym z ZSRR Polakom w okresie II wojny światowej stanowi wyjątkowy rozdział w naszej wspólnej historii. Polska nigdy nie zapomni o tym wzruszającym akcie współczucia i wsparcia dla jej obywateli, okrutnie doświadczonych przez wojnę – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji.

REKLAMA

Polska i Islamska Republika Iranu prowadzą regularny dialog polityczny na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych. Przed dzisiejszymi rozmowami w Teheranie ostatnie tego typu spotkanie odbyło się w Warszawie w listopadzie 2018 r. Konsultacje służą wymianie poglądów na temat relacji dwustronnych, sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu i w Europie Środkowo-Wschodniej oraz problemów globalnych.

Foto: TT@PolandMFA, IRNA.ir

za: gov.pl

REKLAMA

 

Iskrzy w dyplomacji – Norwegia wydala polskiego konsula

REKLAMA