REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Wiceminister rozwoju zdymisjonowany! Popierał masową imigrację i lekceważył repatriację Polaków …

480

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził dymisję wiceministra rozwoju i inwestycji Pawła Chorążego. Zdaniem szefa rządu, “Wiceminister zagalopował się zdecydowanie w niektórych swoich wypowiedziach”. Chorąży mówił, że “napływ imigrantów do naszego kraju musi wzrosnąć, żeby utrzymać wzrost gospodarczy” i lekceważył sprawę sprowadzania Polaków z krajów byłego Związku Radzieckiego.

Zwolnienie Chorążego jest efektem jego wypowiedzi w Klubie Jagiellońskim na temat polityki imigracyjnej. Według portalu wp.pl wiceminister rozwoju stwierdził, że repatriacja Polaków jest trudna, a tańsze jest sprowadzanie Azjatów czy Ukraińców:

– Jeżeli chodzi o repatriantów (…), nie wiem, czy mieliście państwo do czynienia z osobą polskiego pochodzenia w Kazachstanie, to są bardzo często osoby, które nie mówią po polsku, one poczuwają się do polskości, natomiast one nie znają kontekstu, bo były wychowywane w Związku Radzieckim, potem w Kazachstanie, więc chodzi mi o to, że wyzwania są bardzo podobne, natomiast to jest grupa, która jest jedną z grup priorytetowych – mówił 30. sierpnia.

Reklama / Advertisement

Ponadto, Paweł Chorąży zasłynął inną, skandaliczną wypowiedzią, w której opowiedział się za masowym sprowadzaniem imigrantów do Polski. Jego zdaniem ich liczba powinna wzrosnąć, a “Polska musi i nawet jeśli nie chce, to powinna chcieć takiego stanu rzeczy, bo migrantami jest zbudowany dobrobyt tych państw, które osiągnęły największy sukces”.

Potem, wiceminister próbował rakiem wycofać się ze swoich skandalicznych słów, mówiąc, że te wypowiedzi “nie są oficjalnym stanowiskiem rządu”. Dodatkowo, tłumaczył, że polityka imigracyjna powstaje we współpracy kilku resortów.

– Do jej przyjęcia przez rząd jest jeszcze daleka droga. Rozwiązania przygotowywane przez ministerstwo odnoszą się do gospodarki, w tym potrzeb rynku pracy. Spotkanie, w którym uczestniczyłem, było jednym wielu przeprowadzonych w ramach debaty publicznej nad propozycjami polityki migracyjnej – mówił.

Paweł Chorąży był w rządzie od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość jesienią 2015 roku. Najpierw pełnił rolę wiceministra rozwoju przy ówczesnym ministrze, a obecnym premierze Mateuszu Morawieckim, a następnie od 18 stycznia pracował jako wiceminister rozwoju i inwestycji.

Reklama / Advertisement

za: polsatnews.pl

Reklama / Advertisement