REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Węgry: Kongres założycielski partii Moja Ojczyzna, założonej przez byłych działaczy Jobbiku [WIDEO]

530

Zgodnie z zapowiedziami w sobotę w Assothalom, w którym burmistrzem jest były wiceprezes Jobbiku – László Toroczkai, odbył się założycielski kongres nowej partii narodowej. Jej nazwa to Mi Hazánk (Moja Ojczyzna).

Jak nietrudno się domyśleć, szefem został László Toroczkai to założyciel HVIM (Ruchu Młodzieżowego 64 Komitetów) postulującego rewizje traktatu z Trianon, który po I wojnie światowej okroił Węgry o 2/3. Na początku 2015 r. z jego inicjatywy powstał po raz pierwszy pomysł o zbudowaniu ogrodzenia wzdłuż południowej granicy Węgier, które miałoby na celu zatrzymanie fali uchodźców przekraczających nielegalnie granice. W 2013 r. wybrano go burmistrzem Ásotthalom, a latem 2016 r. został członkiem zarządu głównego Jobbiku a potem wiceprezesem, którą to funkcję sprawował do ostatnich wyborów w łonie partii w maju 2018 r., gdy ubiegał się o szefostwo (nowym liderem został jednak Tamas Sneider).

W swoim inauguracyjnym przemówieniu László Toroczkai mówił o exodusie miliona Węgrów, o wielkim biznesie domagajacym siee taniej, imigranckiej siły roboczej i rosnącej liczbie Cyganów.

Reklama / Advertisement

Niezadowolenie z polityki obecnych władz Jobbiku okazało się duże. W sobotę do Ásotthalom przyjechało 800-1000 osób. Krytykom nie podoba się zapoczątkowane przez poprzedniego szefa ugrupowania – Gabora Vonę podążanie w stronę centrum. Do 2014 r. wyróżniały się następujące cechy: odrzucenie demokracji, silny sprzeciw wobec UE i krytyka Cyganów i Żydów. Flagi UE były publicznie palone lub wyrzucane przez okno w parlamencie. Vona zdystansował od wcześniejszej “nienawiści” wobec Cyganów i Żydów i powiedział, że w partii nie ma miejsca na “cyganofobów”, antysemitów i “rasistów”. Przyznał nawet, że Fidesz premiera Orbana jest teraz bardziej prawicowy niż Jobbik. W wiosennych wyborach Jobbik osiągnął poparcie na poziomie 19 %, co oznaczało niewielką stratę w porównaniu do 2014 roku, kiedy partia osiągnęła 20,3 %. Vona ustąpił ze stanowiska, ale jego następca – Tamás Sneider kontynuuje kurs Gábora Vony,

Instytut badań i analiz społecznych Nézőpont na początku czerwca opublikował raport który pokazuje, że 35 % sympatyków Jobbiku zdecydowanie zagłosowałoby na nową partię założoną przez burmistrza Ásotthalom, a 36 % zdecydowanie go odrzuca.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement