REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Węgierski rząd planuje likwidację studiów gender na uczelniach: To ideologia, nie nauka!

674

Na początku tygodnia węgierskie uniwersytety otrzymały 24 godziny czasu od Ministerstwa ds. Zasobów Ludzkich (EMMI) i Ministerstwa Sprawiedliwości na odniesienie się do proponowanej poprawki, która zakłada że w przyszłości (w praktyce już od jesieni) przestanie być prowadzony nabór na kierunek gender studies.

Kwestia dotyczy dwóch uniwersytetów: największego węgierskiego uniwersytetu im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie (ELTE) – finansowanego przez państwo oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego, założonego przez George’a Sorosa.

Jeśli poprawka stanie wejdzie w życie, będzie to oznaczać, że nikt nie będzie mógł studiować w zakresie gender studies na Węgrzech i uzyskać stopnia naukowego w tej dziedzinie. HVG.hu zauważa, że ​​CEU oferuje zarówno stopnie węgierskie, jak i amerykańskie. Zmiana nie wpłynie na nadawanie tych drugich.

Reklama / Advertisement

Rzecznik EMMI powiedział HVG.hu, że nie ma absolutnie żadnego zainteresowania absolwentami studiów genderowych na węgierskim rynku pracy. Dodani, że studia są nieracjonalne z ekonomicznego punktu widzenia, więc jest podejrzenie, że nie został one uruchomione, aby dać studentom przydatną wiedzę, ale służą innym celom. Według ministerstwa studia te odbierają zasoby z innych kursów i szkodzą stabilności ekonomicznej uniwersytetów.

Chrześcijańsko-demokratyczni członkowie rządu (z niewielkiej, koalicyjnej Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej, KDNP) krytykują kursy gender studies. Według nich to ideologia, a nie nauka.

za: hungaryjournal.com

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement