Węgierski premier oskarża George’a Sorosa o szerzenie antysemityzmu w Europie

Zaledwie kilka dni po tym, jak sponsorowana przez George’a Sorosa Fundacja Społeczeństwa Otwartego ogłosiła, że ​​wycofuje się z Węgier i przeprowadza się do Berlina, węgierski premier Viktor Orban oskarżył Sorosa o podsycanie antysemityzmu poprzez pomoc imigrantom szukającym bezpiecznej przystani w Europie.

Odpowiedź Orbana była podyktowana wcześniejszą obroną Sorosa przez Ronalda Laudera – od 2007 roku przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów. W wywiadzie dla niemieckiej gazety “Bild” Lauder wyraził zaniepokojenie berlińskaa przeprowadzką fundacji Sorosa, mówiąc że nie zgadza się “ze wszystkim, co mówi amerykański miliarder George Soros”, ale uważa traktowanie człowieka “który zrobił tak wiele” w krajach Europy Środkowej, by “szerzyć w nich demokrację po upadku komunizmu” za niegodne.

REKLAMA/Advertisement

W pisemnej odpowiedzi na wynurzenia Lauder, Orban powiedział o Sorosie, który jest również Żydem, że:

– Z całym szacunkiem zwracam Pańską uwagę … na fakt, że Fundacja i jej założyciel ponoszą osobistą odpowiedzialność za wzrost antysemityzmu w Europie. Sprowadzili oni ludzi do Europy – pomiędzy imigrantami – których poglądy polityczne i religijne znacznie zwiększyły zagrożenie bezpieczeństwa naszych żydowskich społeczności. Natomiast Węgry i ich rząd chroni europejskie społeczności żydowskie, gdyż zapobiega niekontrolowanemu wejściu migrantów w granice Unii Europejskiej (…) Nasza polityka ma moralne i teoretyczne uzasadnienie, a także służy idei żydowsko-chrześcijańskiego współistnienia, w które nadal wierzymy z przekonaniem. W tym celu nie oczekujemy oczywiście uznania ani wdzięczności ze strony Światowego Kongresu Żydów. Jednakże oczekiwalibyśmy lepszego osadu sytuacji od żydowskich liderów żyjących po drugiej, bezpieczniejszej stronie Atlantyku, tak jak i większego współczucia, respektowania faktów i szacunku w opiniach które publicznie przedstawiaja.

za: abouthungary.hu