REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Węgierski minister: Państwo ukraińskie prowadzi kampanię nienawiści przeciw mniejszości węgierskiej

460

– To kłamstwo, że ukraińskie państwo nie ma nic wspólnego ze stroną internetową, która zawiera listę podejrzanych o podwójne obywatelstwo ukraińsko-węgierskie – powiedział dzisiaj rano w studiu radia Kossuth minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó.

Minister został zapytany o opinię na temat wcześniejszych doniesień o ukraińskiej stronie internetowej Myrotrowec, która opublikowała listę zawierającą dane osobowe trzystu etnicznych Węgrów z mniejszości żyjącej na Ukrainie. Minister wyjaśnił, że lista zawiera dane osobowe, które nie są dostępne publicznie, ale wyłącznie w aktach tajnych służb lub ustalone przy pomocy źródeł rządowych z Kijowa.

Węgierskie MSZ: Ukraińcy przygotowują „listy śmierci” dla miejscowych Węgrów i obsadzają wojskiem granice

Reklama / Advertisement

– Ponadto jeden z dyrektorów organizacji pozarządowej, która zarządzała stroną ekstremistyczną, pracował dla ukraińskiej tajnej służby (SBU – przyp. red.) – dodał minister, wskazując że człowiek ten jest w tej chwili zatrudniony przez ukraiński rząd.

– Obowiązkiem państwa ukraińskiego jest ochrona własnych obywateli, ale najwyraźniej nie jest to możliwe – dodał. Według ministra “nikt do tej pory nie ruszył palcem, aby zapewnić, że dane osobowe Węgrów żyjących na Ukrainie, w tym obywateli węgierskich, zostaną usunięte ze strony internetowej.

Reklama / Advertisement

Szijjártó mówił także o tym, że to, co się dzieje na Ukrainie, to “jest efektem i celem kampanii nienawiści skierowanej przeciwko członkom węgierskiej wspólnoty narodowej, która jest prowadzona przy wsparciu państwa”. Powiedział, że jego zdaniem obecny prezydent Petro Poroszenko, który będzie kandydował na urząd ponownie podczas wiosennych wyborów, wyraził zgodę na kampanię nienawiści, próbując zwiększyć w ten sposób swoją popularność.

Minister był także później gościem programu telewizyjnego M1, gdzie podkreślił fakt, że Ukraina nieustannie sprzeciwia się najbardziej fundamentalnym normom i łamie swoje międzynarodowe zobowiązania, ale Węgry będą nadal podejmować przeciwko temu działania na każdym możliwym forum międzynarodowym.

za: kormany.hu

Reklama / Advertisement