We Wrocławiu odbędzie się Marsz dla Izraela: w geście “solidarności oraz sprzeciwu wobec wszelkich form współczesnego antysemityzmu”

– Nie ma alternatywy dla pojednania między Izraelem a Polską! – czytamy na stronie Fundacji Pojednanie. – Dlatego organizowane przez naszą Fundację „Marsze Życia” oraz inne wydarzenia nadal będą miały na celu budowanie mostu przyjaźni i pojednania z narodem żydowskim, który, chociaż przetrwał ogień Holokaustu, to jednak cały czas potrzebuje naszego wsparcia. Fundacja „Pojednanie” wraz z przyjaciółmi Izraela z Wrocławia zaprasza na wyjątkowy Marsz, który odbędzie się 6 maja 2018 roku we Wrocławiu.

– Powstanie Izraela w świetle okrutnego doświadczenia zagłady, było jednym z największych cudów XX wieku. W tym roku świętujemy 70 rocznicę istnienia współczesnego Izraela. Wielka liczba Żydów zginęła na naszej, polskiej ziemi. Pragniemy uczcić ich pamięć. Liczne grono tych, którym udało się przeżyć, budowało zręby powstającego państwa Izrael. Jesteśmy gotowi wykorzystać daną nam przez Boga i historię szansę, aby tragiczną historię antysemityzmu zamienić na historię życia i przyjaźni. Nasz majowy Marsz będzie znakomitą okazją do świętowania z narodem żydowskim, okazaniem mu naszej solidarności, jak również sprzeciwem wobec wszelkich form współczesnego antysemityzmu. Deklaracja Niepodległości Izraela została ogłoszona 14 maja 1948 roku przez Dawida Ben Guriona – polskiego Żyda. W przededniu 70 rocznicy tego wydarzenia chcemy z polskiej ziemi przekazać Izraelowi nasze wsparcie i modlitwę – tak fundacja zachęca do udziału w majowym wydarzeniu.

REKLAMA/Advertisement

14 maja 1948 (5 ijar 5708 zgodnie z decyzją ONZ państwo Izrael proklamowało niepodległość, jednak okoliczne państwa arabskie odmówiły zaakceptowania planu i rozpoczęły wojnę. I wojna izraelsko-arabska potwierdziła niepodległość i poszerzyła granice państwa żydowskiego poza zasięg przewidziany przez plan ONZ. Od tamtej pory do dzisiaj Izrael nieustannie tkwi w konflikcie z wieloma ościennymi państwami arabskimi. Przez ten czas prowadził kilka wojen. Od swego powstania granice Izraela ze wszystkimi sąsiednimi państwami były tematem sporów.

za: fundacjapojednanie.com

REKLAMA/Advertisement