Al-Assad o Donaldzie Trumpie: “To najlepszy prezydent USA!”

Syryjski prezydent al-Assad powiedział w czwartek w wywiadzie dla panstwowej telewizji, że uważa Donalda Trumpa za „najlepszego prezydenta USA” nie ze względu na jego politykę, ale z powodu „przejrzystości” Trumpa w kwestii kradzieży ropy z Bliskiego Wschodu.

– Wszyscy amerykańscy prezydenci popełniają przestępstwa i ostatecznie przyjmują Nagrodę Nobla. Pojawiają się jako obrońcy praw człowieka oraz “wyjątkowych i genialnych amerykańskich lub zachodnich zasad” – powiedział syryjski lider. – Ale wszystko, czym są, to grupą przestępców, którzy reprezentują jedynie interesy amerykańskich lobby wielkich korporacji w zakresie broni, ropy i innych. Trump mówi wprost: “Chcemy ropy”. Czego chcieć więcej niż przejrzystego wroga?

REKLAMA/Advertisement

Assad wyjaśnił, że ceni Trumpa przynajmniej za przejrzystość w sprawie bronionych przez niego interesów, a szczególnie ropy. Powiedział, że decyzja Trumpa o zatrzymaniu niewielkiej liczby żołnierzy USA w kurdyjskich regionach Syrii „tam, gdzie mają ropę”, pokazała, że ​​Waszyngton jest potęgą kolonialną, która jednak jest skazana na porażkę, gdy Syryjczycy oprą się okupacji, jak miało to miejsce w Iraku.

Assad powiedział również podczas wywiadu, że jego ostatecznym celem jest przywrócenie władzy państwowej nad obszarami kontrolowanymi przez Kurdów w północno-wschodniej Syrii po nagłym wycofaniu wojsk amerykańskich, ale spodziewa się, że nastąpi to stopniowo.

REKLAMA/Advertisement

Dodał, że umowa między prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem ws. wypędzenia dowodzonej przez Kurdów milicji YPG z „bezpiecznej strefy” wzdłuż granicy była „pozytywnym” krokiem.

za: sana.sy

REKLAMA/Advertisement