W WBH odnaleziono akta z opisami mordów dokonanych na Żydach przez komunistów z Armii Ludowej

– W WBH odnaleziono akta rewizyjne Jana Wziętka, a w nich opis mordów dokonanych na Żydach w Ludmiłówce przez komunistów z AL w 1943 r. – informuje na Twitterze prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, w skład którego wchodzi m.in. Centralne Archiwum Wojskowe im. mjr. Bolesława Waligóry oraz członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Jan Wziętek „Murzyn” należał do bliskich współpracowników Grzegorza Korczyńskiego „Grzegorza” – twórcy bojówek Gwardii Ludowej na Lubelszczyzznie i powojennego generała broni LWP. Podległe Korczyńskiemu oddziały dokonały m.in. pogromu w Ludmiłówce (listopad 1942 – luty 1943) dokonanego na społeczności żydowskiej oraz żydowskich członkami Gwardii Ludowej we wsi Ludmiłówka i jej okolicach w powiecie kraśnickim.

REKLAMA/Advertisement

Zbrodnia miała charakter rabunkowy wobec ukrywających się Żydów, uciekinierów z okolicznych gett i byłych polskich żołnierzy kampanii wrześniowej pochodzenia żydowskiego. Wobec żydowskiej frakcji w GL zabójstwa te były formą wewnętrznej walki o władzę w środowisku Polskiej Partii Robotniczej. Łącznie zostało zamordowanych około 100 Żydów ukrywających się w okolicy, w większości kobiet i dzieci.

Foto: Generałowie Jaruzelski i Korczyński po wojnie

REKLAMA/Advertisement