REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Półnaga feministka próbowała ukraść figurkę Dzieciątka Jezus z watykańskiej szopki [WIDEO]

440
Kolejny żenujący wybryk ze strony aktywistek FEMEN-u miał miejsce w pierwszy dzień Bożego Narodzenia na Placu Świętego Piotra w Watykanie w Boże Narodzenie.

Feministka w stroju topless usiłowała ukraść figurkę Dzieciątka Jezus z umieszczonej tam szopki. Została jednak szybko zatrzymana przez funkcjonariuszy Gwardii Szwajcarskiej. Jeden z nich okrył półnagą kobietę czarnym płaszczem.

Kobiecy Ruch FEMEN to ukraiński kobiecy, niezarejestrowany ruch społeczny, utworzony w Kijowie w 2008 r. Ten feministyczny ruch składa się głównie ze studentek wyższych uczelni kijowskich, ale uczestniczą w nim też uczennice. Jego członkinie ruchu określają go jako wyraz “seksi-feminizmu”. Ruch sprzeciwia się prostytucji, przemocy wobec kobiet, potępia patriarchalizm, krytykuje turystykę seksualną, międzynarodowe agencje matrymonialne i walczy z naruszaniem praw obywatelskich. Członkinie ruchu znane są z akcji, w czasie których uczestniczki obnażają się do pasa, a nawet całkowicie.

Reklama / Advertisement

W postach na Facebooku grupa stwierdziła wczoraj, że ​​dołączyła do międzynarodowej kampanii #MeToo.

– Musimy nadal potępiać wszelkie formy przemocy wobec kobiet popełnianych wszędzie, od przemysłu filmowego po Watykan – poinformowała grupa, dodając, że protest był również skierowany przeciwko zakazowi aborcji, homofobii i pedofilii. – Wypowiadamy się dzisiaj przeciwko przemocy i atakom na kobiety dokonywanym przez Kościół Katolicki. Aborcja jest nadal nielegalna w 20 krajach świata i jest bardzo ograniczona w wielu innych (…) nie żyjemy już w archaicznych czasach, kobiety są prawowitymi właścicielami swoich ciał.

Wsród wielu akcji FEMEN-u to nie pierwsza skierowana przeciw chrześcijanom. M.in. 10 kwietnia 2012 r. pięć rozebranych do pasa członkiń FEMEN-u weszło na dzwonnicę soboru Mądrości Bożej w Kijowie i zaczęło bić w dzwony. Na ścianie frontowej, działaczki rozwinęły siedmiometrowy transparent z napisem “Stop”. Tym sposobem Femen protestował przeciw “zmowie Cerkwi i państwa, mającej na celu pozbawienie kobiet prawa do aborcji”. Projekt ustawy antyaborcyjnej, wniesiony przez jednego z członków partii Batkiwszczyna, został zarejestrowany w Radzie Najwyższej miesiąc wcześniej. 12 lutego 2013 r. przed i w Katedrze Notre-Dame w Paryżu odbyła się akcja, celem której było zamanifestowanie zadowolenia z ogłoszonej dzień wcześniej rezygnacji Benedykta XVI z posługi papieskiej, jak też zatwierdzenia kilka dni wcześniej przez parlament Francji projektu ustawy o małżeństwach homoseksualnych. Jedno z haseł głosiło: “Pope No More!” (Nigdy więcej papieża!). 23 kwietnia 2013 r. cztery półnagie aktywistki, w trakcie debaty na temat granic bluźnierstwa i wolności słowa odbywającej się na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim, zaatakowały prymasa Belgii André-Josepha Léonarda, oblewając go wodą. Jednocześnie wnosiły okrzyki i trzymały transparenty, m.in. z napisem “Stop homofobii”. Duchowny w trakcie ataku modlił się. Po chwili kilku mężczyzn wyprowadziło kobiety z sali.

Reklama / Advertisement