Watykan: Problemy Gwardii Szwajcarskiej. Mało chętnych do służby

– Watykańska Gwardia Szwajcarska ma problemy ze znalezieniem rekrutów – powiedział wczoraj jej dowódca przed mającym odbyć się w poniedziałek zaprzysiężeniem nowych 23 żołnierzy. Problemy te tłumaczył niskim bezrobociem i dobrą sytuacją ekonomiczną w Szwajcarii.

6 maja przypada święto Gwardii Szwajcarskiej i w jej szeregi przyjętych zostanie 23 nowych członków, aż o jedną trzecią mniej niż w zeszłym roku, kiedy młodych żołnierzy było 40. Szefostwo formacji otrzymywało sygnały o kłopotach ze znalezieniem kandydatów wcześniej i umożliwiło rejestrację przez Internet.

– Problem ze znalezieniem nowych gwardzistów wynika z tego, że gospodarka w Szwajcarii ma się bardzo dobrze, praktycznie nie ma bezrobocia – mówił dowódca pułkownik Christoph Graf w czasie spotkania z mediami i dodał: – Przypominam jednocześnie, że aby zostać gwardzistą trzeba być katolikiem; tu nie przybywa się dla zabawy.

Szef Gwardii dodał, że formacja obecna jest również w mediach społecznościowych:

– Chcemy zmienić wizerunek Gwardii Szwajcarskiej; nie tylko chodzi o to, by trzymać halabardę i stać w miejscu – zaznaczył pułkownik Graf i dodał, że najważniejszym zadaniem gwardzistów jest zapewnienie bezpieczeństwa.

– Towarzyszymy Ojcu Świętemu wszędzie, w czasie podróży zagranicznych i wizyt w parafii – dodał dowódca i wykluczył też przyjęcie kobiet do tej formacji: “W Szwajcarii w wojsku jest niewiele kobiet; obecnie nie ma takiego tematu”.

REKLAMA/Advertisement

– W zeszłym roku Ojciec Święty wydał zgodę na to, byśmy zwiększyli liczebność ze 110 ludzi do 135. To dla nas wielkie wyzwanie, bo niemal co roku musimy wymienić jedną trzecią składu. To zaś znaczy, że jeśli chcemy osiągnąć liczbę 135 żołnierzy, potrzebujemy na to 4-5 lat – dodaje pułkownik Christoph Graf.

Papież Franciszek w sobotę przed południem przyjął Gwardię Szwajcarską na audiencji i podziękował jej członkom za “poświęcenie i profesjonalizm”.

za: polsatnews.pl