Waszczykowski o ekshumacji w Jedwabnem: Polska miałaby kłopot, gdyby podjęła samodzielną decyzję.

Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski skomentował w rozmowie z portalem wPolityce.pl wypowiedź prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka, który stwierdził, że jego instytucja jest gotowa do przeprowadzenia ekshumacji w Jedwabnem. Były szef polskiej dyplomacji, komentując tę sprawę pośrednio przyznał, że nasz kraj nie jest suwerenny i postulował, aby pytać o zgodę … Izrael i Stany Zjednoczone!

– To rzeczywiście powinno być wyjaśnione w tym trójkącie Polska-Izrael-Stany Zjednoczone i powinna zostać podjęta decyzja, czy wracamy do tej sprawy – stwierdził Waszczykowski.

REKLAMA/Advertisement

– Polska miałaby kłopot, gdyby podjęła samodzielną decyzję. W kwestii Jedwabnego prawa roszczą sobie Izrael oraz diaspora żydowska. Warto by było więc to delikatnie rozstrzygnąć. Ale tym środowiskom również powinno na tym zależeć – dodał były minister.

Koktajle Kakatowa to nowa broń “żółtych kamizelek” miotana przeciw policji [WIDEO]

REKLAMA/Advertisement

Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, strona polska nie powinna przeprowadzać zdecydowanych działań, ale angażować się w rozmowy z organizacjami żydowskimi.

– Takie rozmowy powinny się toczyć nie przy odsłoniętej kurtynie, na otwartej scenie, ale w sposób poufny. To powinny być delikatne rozmowy zarówno w Izraelu, jak i w Stanach Zjednoczonych, na przykład z American Jewish Committee. Od takich działań jest właśnie dyplomacja. Mogłyby się w to zaangażować także pośrednie siły, jak Żydowski Instytut Historyczny. W końcu to jest historia Żydów i powinna być wyjaśniona do końca – powiedział.

Cóż, były minister spraw zagranicznych potwierdził pośrednio, że nasz kraj nie jest suwerenny skoro zaleca on pytanie o zgodę obcych mocarstwa jak Izrael i USA. Po raz kolejny okazuje się, że politycy PiS są kompletnie sparaliżowani strachem wobec środowisk żydowskich i nie są w stanie bronić interesu własnego kraju przeprowadzając ekshumację i badania zbrodni w Jedwabnem.

za: wpolityce.pl

REKLAMA/Advertisement