REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Warszawa: Wykład dr Chmielowskiego “Kraków i Wiedeń: Dwie gałęzie drzewa wolności”

658

Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, Österreichisches Kulturforum Warschau oraz Austriackie Forum Kultury zapraszają na wykład dr. Marcina Chmielowskiego pt. “Kraków i Wiedeń: Dwie gałęzie drzewa wolności”. Spotkanie będzie poświęcone wspólnocie myśli dwóch ważnych dla Europy centralnej szkół w ekonomii: austriackiej i krakowskiej.

Odbędzie się ono 9 maja o godz. 18.00 w lokalu przy ul. Próżnej 7/9, 00-107 Warszawa.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę było wydarzeniem nie tylko politycznym. Stanowiło też wyraźną cezurę w historii myśli, która wtedy, inaczej modelowana nowymi granicami, znajdowała swój bieg w międzywojennej rzeczywistości. W tym kontekście ciekawie prezentuje się relacja krakowskiej i austriackiej szkoły ekonomicznej.

Reklama / Advertisement

Nieoczywiste związki pomiędzy istotnymi postaciami obu tych szkół, w tym przede wszystkim między Adamem Heydlem i Ludwigiem von Misesem, nie są najlepiej znane ani w Polsce ani w Austrii. Tymczasem mogłyby być inspiracją dla współczesnych liberałów szukających nie tylko sposobu na zabezpieczenie możliwie jak największego zakresu wolności dla jak największej liczby ludzi, ale też dla tych, którzy w transgranicznej i ponadnarodowej współpracy widzą koło zamachowe, które będzie w stanie wynieść naszą część Europy na wyższy poziom.

Marcin Chmielowski to politolog, doktor filozofii, absolwent podyplomowych studiów z bankowości centralnej, wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości. Wiedzę teoretyczną pogłębiał podczas wizyty w Mises Institute w Alabamie, a praktyki uczył się od Lithuanian Free Market Institute, Grasroots Leadership Academy i Atlas Network. Autor pierwszego opracowania naukowego na temat agoryzmu i licznych publikacji naukowych na temat libertarianizmu. Scenarzysta i reżyser filmu dokumentalnego „Zapomniani. Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej” a także publicysta którego teksty można przeczytać między innymi w magazynie Myśl.pl, na portalu Obserwatorfinansowy.pl, a także na stronach Teologii Politycznej, Acton Institute czy Foundation for Economic Education.

Reklama / Advertisement