REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Warszawa: Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski [WIDEO]

321

– To jest inwestycja 700 mln złotych, wielki budynek. Jak przyszliśmy, to nic nie było. Nic nie było. Były tylko mrzonki. Muzeum było powołane w 2006 r., ale nikt nie przystąpił do budowy gmachu, więc był zespół wspaniałych historyków, pracował, natomiast poprzednie władze nie budowały Muzeum Historii Polski. Za sam ten fakt powinni przejść do lamusa polskiej historii, bo to jest skandal (…). Musieliśmy przygotować projekt, przeprojektować inne możliwości, zebrać odpowiednią ilość pieniędzy (…), przetarg (…), to też wszystko trwało, ale od czerwca tam jest budowa –  powiedział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

Razem z premierem Mateuszem Morawieckim oraz tymczasowym Muzeum Historii Polski – Robertem Kostro podpisał dzisiaj akt erekcyjny oraz wmurował kamień węgielny pod placówkę muzealną.

Zadaniem instytucji jest zaprezentowanie najważniejszych wydarzeń polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych. Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów, muzeum będzie miało siedzibę na terenie Cytadeli, obok Muzeum X Pawilonu oraz przeniesionych tam Muzeum Katyńskiego oraz przyszłej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Obiekt ma mieć powierzchnię 24 tysiące m2 lub blisko 50 tysięcy m2. Stała ekspozycja Muzeum będzie ukazywać najważniejsze wątki z dziejów Polski od X do XXI wieku. Centralne miejsce znajdzie w niej historia wolności w Polsce (dzieje parlamentaryzmu, ruchów niepodległościowych i obywatelskich) od czasów republiki szlacheckiej w XVI wieku aż po „Solidarność”.

Reklama / Advertisement

Otwarcie przewidziane jest na 2021 rok.

Foto: muzhp.pl

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Reklama / Advertisement