REKLAMA

REKLAMA

Warszawa: Sąd podjął decyzję ws. wydania na podstawie ENA Szwecji Rosjanina, który z córkami uciekł do Polski [WIDEO]

2466

Ścigany przez szwedzkie władze Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA) Denis Lisow nie zostanie wydany Szwecji – tak orzekł dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie. Sędzia wydając wyrok, stwierdził iż ENA wobec Rosjanina “narusza wolności i prawa człowieka i obywatela”.

Rosjanin zabrał własne troje dzieci, które zostały umieszczone w muzułmańskiej rodzinie zastępczej i uciekł do Polski. W kwietniu on i jego trzy córki: 12-letnia Sofia, 6-letnia Serafina i 4-letnia Alisa zostali zatrzymani przez polską Straż Graniczną na lotnisku w Warszawie. Do Polski ze Szwecji przypłynęli wcześniej promem. Chcieli się dostać do Rosji.

Mec. Babken Khanzadyan, który razem z prawnikami Ordo Iuris pomaga rodzinie przed dwoma tygodniami, informował, że dzieci bardzo przeżywają to, co się dzieje.

REKLAMA

– Stała się nadopiekuńcza wobec młodszego rodzeństwa, tak jakby przejęła rolę matki. Ona pisze i czyta, więc czerpie wiadomości z mediów. Była raz hospitalizowana w Warszawie ze względu na stres oraz na pobyt w domu u muzułmańskiej rodziny zastępczej – mówił o najstarszej z małych Rosjanek. – Mamy potwierdzone dokumentacją medyczną, że pobyt tam odbił się bardzo negatywnie na dziewczynkach. Młodszej zaczęły wypadać włosy.

W kwietniu Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy orzekł, że trzy córki Rosjanina pozostaną pod jego opieką do czasu rozpatrzenia wniosku o przyznanie mu statusu uchodźcy. Strona szwedzka wydała za nim Europejski Zakaz Aresztowania.

REKLAMA

– Miażdżące uzasadnienie Sądu Okręgowego w sprawie Denisa Lisova. Szwecja naruszyła prawa człowieka. Rosjanin został postawiony w sytuacji bez wyjścia. Kontakty z dziećmi były gwarantowane jedynie formalnie. Dzieci kochają ojca i są z nim związane – skomentował dzisiejsze rozstrzygnięcie dr Bartosz Lewandowski, partner zarządzający w kancelarii „Khanzadyan Lewandowski i Partnerzy”, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

– Polski Sąd Okręgowy potwierdza, że Szwecja naruszyła międzynarodowe gwarancje praw człowieka – ochronę życia rodzinnego z art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wydanie Denisa Lisova Szwecji groziłoby dalszym łamaniem praw człowieka – dodał mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

REKLAMA

Szwecja deportuje OFIARĘ islamistycznego zamachu w Sztokholmie. Kobiecie amputowano nogę