Walinowicz o działaniach Instytutu Ordo Iuris na rzecz pomocy dla Alfiego Evansa [WIDEO]

Prawnik Instytutu na rzecz kultury prawnej “Ordo Iuris” Karina Walinowicz wypowiedziała się w Komentarzu Mediów Narodowych o skandalicznej sprawie Alfiego Evansa oraz pomocy Ordo Iuris dla jego rodziców. Program poprowadził Konrad Smuniewski.

– Sprawa Alfiego Evansa trwa od niemal pół roku, zaraz po sprawie Charlie’go Garda, były takie pierwsze sygnały, że będzie kolejny chłopiec, którego spotykają te same przeszkody. Rodzice Alfiego walczą z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości i szpitalem, w którym się dziecko znajduje od wielu miesięcy. Instytut Ordo Iuris już od jakiegoś czasu wraz z prawnikami, którzy pomagają małemu Alfiemu tam na miejscu i z prawnikami z Włoch, którzy próbują go wyciągnąć z tego szpitala – powiedziała Walinowicz.

REKLAMA/Advertisement

– Kilku lekarzy z Polski poleciało do Wielkiej Brytanii i to, co wywołało wielkie zdumienie było to, że na żądanie na własną odpowiedzialność i ryzyko wyjścia ze szpitala. W Wielkiej Brytanii wygląda to nieco inaczej, co jest bardzo niepokojące. Prowadzi to do skrajnych sytuacji. Kiedy dziecko jest oddane pod opiekę lekarzy, oni przejmują “duty of care”, czyli mają pełnomocnictwo do działania na rzecz sprawowania nad nim opieki. W momencie kiedy z ich osądem nie zgadzają się rodzice, wola rodziców nie szanowana jako nadrzędna, tylko od razu idą do sądu i to sąd ma taką nadrzędną w tym systemie rolę, żeby decydować, co leży w najlepszym interesie pacjenta – dodała prawnik z Ordo Iuris.

za: medianarodowe.com

REKLAMA/Advertisement