W Wielkanoc na Mszę będzie mogła pójść większa ilość wiernych

Wczoraj rząd wprowadził nowe obostrzenia w celu walki z pandemią koronawirusa COViD-19. Z racji tego, że konferencje prasowe mimo wszystko nie są źródłem stanowienia prawa, po publikacji stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, sprawdzamy jak wyglądają one w praktyce i do kiedy będą obowiązywać.

Od dzisiaj nie możemy korzystać z rowerów miejskich oraz obowiązuje zakaz wchodzenia do parków, zieleńców promenad, ogrodów botanicznych, na bulwary i plaże. Premier na konferencji prasowej mówił o ograniczeniu z korzystania z nich, ale w praktyce wprowadzono zakaz. Nie ma jednak nic wspomniane o lasach, stąd też samotne poruszanie się po lesie nie jest niczym niewskazanym.

REKLAMA/Advertisement

Zarówno zakaz korzystania z podanej powyżej przestrzeni publicznej oraz rowerów miejskich obowiązywać będzie do 11 kwietnia, czyli Wielkiej Soboty. Oznacza to, że w niedzielę Wielkanocną, jeżeli się nic nie zmieni, będziemy mogli pójść do parku.

Do Wielkiej Soboty obowiązują też ograniczenia dotyczące uczestnictwa maksymalnie 5 wiernych w kulcie religijnym. Od 12 marca powróci mniej rygorystyczne ograniczenie do 50 osób w świątyni. Jak pokazuje jednak praktyka sprzed 2 tygodni, w takie j sytuacji wielu wiernych i tak nie znalazłoby miejsca w kościele.

REKLAMA/Advertisement

Tak sytuacja wygląda na dzisiaj, w świetle rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca. Nie można wykluczyć, że po analizie sytuacji Rada Ministrów w przyszłym tygodniu zdecyduje się przedłużyć obowiązywanie obostrzeń.

Obostrzenia nie dotyczą samochodów osobowych, stąd też jak informuje strona rządowa gov.pl w taksówce nadal może poruszać się kilka osób.

REKLAMA/Advertisement

Ł.R.