W Szczecinie odsłonięty zostanie pomnik „Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947” [WIDEO]

Dzisiaj o godz. 11.30 na na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie przy ul. Ku Słońcu 125A, aleja Górna, miejsce pomiędzy kwaterami 4A i 43B w obecności dr Jarosława Szarka – prezesa IPN, dr Pawła Skubisza – dyrektora oddziału IPN w Szczecinie oraz Jerzego Mużyło – prezesa Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo odsłonięty zostanie pomnik „Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939‒1947.

Autorką pomnika jest prof. Katarzyna Radecka z Akademii Sztuki w Szczecinie.

REKLAMA/Advertisement

– Jeśli nie ma sprawiedliwości, zawsze pozostaje pamięć – powiedział telewizji Trwam szef IPN. – Pomnik, którego symbolika oddaje to, co się stało na Wołyniu i później w Małopolsce Wschodniej. Zrzucony dach domu z nazwami wiosek, upamiętniający te wioski, które przestały istnieć, a ich mieszkańcy zostali wymordowani.

Dzisiejsza data nie jest przypadkowa 9 lutego 1943 r. doszło do zbrodni we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej. Od 149 do 173 Polaków padło ofiarami sotni Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka “Dowbeszki-Korobki.

REKLAMA/Advertisement

za: radiomaryja.pl
szczecin.ipn.gov.pl