W przyszłym tygodniu wspólne ćwiczenia wojskowe Polski i Białorusi. Wezmą w nich udział lotnictwo i obrona przeciwlotnicza

– W ramach przygotowań do wspólnych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie w 2021 r. oraz Igrzysk Europejskich w 2023 r., 25 marca odbędą się wspólne ćwiczenia Sił Powietrznych i Sił Obrony Przeciwlotniczej Republiki Białoruś oraz Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wymiany informacji o lotach – poinformowało wczoraj białoruskie ministerstwo obrony.

Wspólne szkolenie zostało zaplanowane przez stronę białoruską i polską jeszcze w listopadzie 2019 r. i jest uwzględnione w planie międzynarodowej współpracy wojskowej na 2020 r.

REKLAMA/Advertisement

– Celem wydarzenia jest opracowanie wspólnych działań ośrodków dowodzenia Sił Zbrojnych Białorusi i Polski w zakresie wymiany informacji o sytuacji w przestrzeni lotniczej i lotach samolotów. Podjęte działania zwiększają skuteczność ochrony granicy państwowej Republiki Białoruś, a także pozwalają wypracować mechanizm działań w przypadku incydentów w przestrzeni powietrznej, aby zwiększyć stopień gotowości do skoordynowanych wspólnych działań w przypadku aktu terroryzmu lotniczego – czytamy na portalu resortu wschodniego sąsiada.

Turniej hokejowy organizują wspólnie Łotwa i Białoruś. Natomiast rozgrywane co cztery lata multidyscyplinarne zawody sportowe zarządzane przez Europejski Komitet Olimpijski organizuje w Krakowie Polska. Edycja z 2019 r. miała miejsce na Białorusi.

REKLAMA/Advertisement