REKLAMA

REKLAMA

Usuną Trumpa z urzędu? Demokratka chce impeachmentu prezydenta.

316

– Zamierzająca ubiegać się o nominację prezydencką z ramienia Partii Demokratycznej senator Elizabeth Warren zaapelowała wczoraj o rozpoczęcie procedury impeachmentu wobec prezydenta USA Donalda Trumpa. Jej wniosek ma związek z opublikowanym w czwartek raportem Roberta Muellera – informuje agencja AFP.

“Robert Mueller zmusza Kongres do zrobienia kolejnych kroków” – czytamy we wpisie Warren na Twitterze. “Ignorowanie powtarzających się prób prezydenta, mających na celu powstrzymanie dochodzenia w jego sprawie spowodowałoby głębokie i trwałe szkody w naszym kraju. Oznaczałoby także, iż zarówno obecny, jak i przyszły prezydent miałby swobodę nadużywania swoich uprawnień. Dlatego Izba Reprezentantów powinna wszcząć procedurę pozbawienia urzędu obecnego prezydenta”.

Wniosek senator jest kolejnym głosem z kręgu Demokratów, który nawołuje do usunięcia Donalda Trumpa z urzędu po upublicznieniu raportu prokuratora specjalnego Roberta Muellera, który prowadził śledztwo dotyczące rzekomej interwencji Rosji w wybory w USA w 2016 roku.

Czołowi Demokraci póki co nie rozpoczynają oficjalnej procedury impeachmentu. Media zaznaczają, że wniosek taki miałby małe szanse na przeforsowanie w Kongresie, a szczególnie w Senacie zdominowanym przez Republikanów. Według agencji AP Demokraci chcą przygotować się do wyborów w przyszłym roku i tym samym pozbawić Trumpa drugiej kadencji.

– Zapewniam, że niezależnie od tego, z jakimi problemami i wyzwaniami musimy się zmierzyć, Kongres Stanów Zjednoczonych będzie honorował obowiązek bronienia konstytucji w celu ochrony naszej demokracji – powiedziała przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej.

REKLAMA

Ministerstwo sprawiedliwości póki co odmawia ujawnienia niezredagowanego raportu Roberta Muellera twierdząc, że “to żądanie przedwczesne i nieuzasadnione”. Raport, który ujrzał światło dzienne w czwartek i dotyczył domniemanych związków członków sztabu Trumpa z Rosją głosi, że nie znaleziono na to żadnych dowodów. Niemniej z dokumentu wynika, że Trump namawiał swoich współpracowników, w tym byłego szefa FBI do usunięcia Muellera, a zabiegi te były bezskuteczne, gdyż urzędnicy odmawiali wykonania polecenia prezydenta.

za: onet.pl