Ustawa ws. cen prądu podpisana przez prezydenta. Ma obowiązywać od 1 stycznia.

– Prezydent wielokrotnie podkreślał, że każda ustawa, która jest ustawą prospołeczną, która służy Polakom, będzie przez niego podpisana. I tak jest też w tej sytuacji. Pan prezydent podpisał ustawę, o której rozmawiamy. Jak rozumiem, w poniedziałek będzie ogłoszona w Dzienniku Ustaw i wchodzi w życie od 1 stycznia – powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w “Śniadaniu Polsat News”.

Współpracownik Andrzeja Dudy poinformował, że jego szef podpisał ustawę wczoraj wieczorem. Nowelizacja ustawy została uchwalona przez Sejm w piątek i obniża ona akcyzę na energię elektryczną. Ten zabieg ma zapobiec podwyżkom prądu w 2019 roku, które napędzają drożejące uprawnienia do emisji CO2.

Przepisy zakładają ustalenie od początku 2019 roku cen energii na podstawie taryf i umów które obowiązywały 30 czerwca 2018 roku. Różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną rynkową – obliczoną w rozporządzeniu wydanym przez ministra energii sprzedający prąd mają otrzymać z Funduszu Wypłaty Różnicy Cen, który został po to utworzony.

Prezydent Trump ogłosił 1 czerwca ub.r. wycofanie USA z uzupełniającego ramową konwencję Narodów Zjednoczonych porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu. Polscy politycy nie tylko nie zdeydowali się na taki krok, ale w dodatku rząd był gospodarzem zorganizowanego w tym miesiącu w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ – tzw. COP (Conference of the Parties).

Krytycy działań partii rządzącej twierdzą, iż proponowane rozwiązania są dorywcze i nastawione na przyszłoroczne wybory, po których i tak odczujemy skutki zawartych porozumień międzynarodowych.

za: polsatnews.pl

REKLAMA/Advertisement