Ustawa dezubekizacyjna do kosza?! Zaskakujące stanowisko sejmowej komisji i posłów PiS w tej sprawie …

Przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że gremium to stwierdziło konstytucyjność obniżenia emerytur byłym funkcjonariuszom służb PRL wedle tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Co ciekawe, wątpliwości samych posłów budzi zapis o pracy byłych esbeków po 1990 roku.

Portal banker.pl podał, że pewien sąd, który rozpatruje odwołanie od ustawy dezubekizacyjnej, skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytania o konstytucyjność tych przepisów. Chodzi o funkcjonariuszkę SB, która po 1989 roku przez 15 lat pracowała w policji.

W czwartek komisja ustawodawcza Sejmu miała ustalić stanowisko niższej izby parlamentu w tej sprawie. Zdaniem gazety Adama Michnika, posłowie tego grona, z których większość jest członkami PiS, mieli uznać, że obniżenie emerytur byłym oficerom komunistycznych służb, którzy po 1989 przeszli do policji, służb specjalnych i Biurza Ochrony Rządu jest bezprawne.

– Jest stanowisko, które stwierdza konstytucyjność całej ustawy poza przepisem, który mówi o służbie w okresie po 1990 roku. Tutaj faktycznie stanowisko mówi o tym, że ten przepis budzi wątpliwości z uwagi na zgodność z konstytucją. Generalnie, co do całej ustawy stanowisko jest takie, że ona jest zgodna z konstytucją – mówi poseł Marek Ast i zaznacza, że decyzję o tym, czy stanowisko komisji zostanie przedłożone Trybunałowi Konstytucyjnemu podejmie marszałek Sejmu.

Ustawa dezubekizacyjna obniżyła od 1 października 2017 roku emerytury i renty za czas “służby na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Emerytury byłych oficerów służb PRL nie mogą być wyższe niż średnie świadczenie wypłacane przez ZUS emerytura – 2,1 tys. zł (brutto), renta – 1,5 tys., renta rodzinna – 1,7 tys. zł.

Wedle szacunków MSWiA, zmniejszonych miało być ponad 18 tys. emerytur policyjnych, więcej jak 4 tys. rent inwalidzkich oraz ponad 9 tys. rent rodzinnych. Od decyzji o obniżeniu świadczeń przysługuje odwołanie do sądu. Szef MSWiA jest również władny wyłączyć niektórych ludzi z przepisów “w szczególnie uzasadnionych przypadkach” – ze względu na “krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia”.

REKLAMA/Advertisement

za: bankier.pl