USA przeznaczą 10 mln dolarów na ukraińską flotę. To odpowiedź “na niebezpieczną eskalację Rosji”.

Departament Stanu USA ogłosił, że przeznaczy 10 milionów dolarów jako wsparcia dla rozwoju floty wojennej tego państwa. “Robimy to solidarnie z Litwą i Wielką Brytanią” – głosi fragment komunikatu wystosowanego przez amerykańską dyplomację.

– W odpowiedzi na niebezpieczną eskalację Rosji i nieuzasadniony 25 listopada atak na trzy ukraińskie okręty morskie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, Departament Stanu, po zatwierdzeniu przez Kongres, przekaże dodatkowe 10 milionów dolarów na wzmocnienie morskich zdolności Ukrainy – tak brzmi komunikat wystosowany przez rzecznika Departamentu Stanu Roberta Palladino. Oświadczenie zaznacza również, że Waszyngton wzywa do uwolnienia porwanych marynarzy.

REKLAMA/Advertisement

– Stany Zjednoczone wzywają Rosję do natychmiastowego zwrotu Ukrainie zajętych statków i uwolnienia ukraińskich marynarzy. Cieśnina Kerczeńska i Morze Azowskie powinny być otwarte dla statków płynących do i z ukraińskich portów. Wzywamy także do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, której uznane na arenie międzynarodowej granice obejmują jej wody terytorialne – czytamy.

25 listopada doszło do ostrzału trzech ukraińskich okrętów próbujące przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie poprzez łączącą oba akweny i będącą pod kontrolą Rosji Cieśninę Czerczeńską. Statki zostały przejęte, a ich załoga aresztowana. Zdaniem Kijowa, Moskwa chce zablokować porty w Mariupolu i Berdiańsku. Umowa pomiędzy tymi dwoma państwami głosi, że Morze Azowskie i Cieśnina Czerczeńska stanowią terytorium obu państw i mają one prawa do prowadzenia żeglugi.

REKLAMA/Advertisement

Po tym incydencie Kijów wprowadził 30-dniowy stan wojenny. Został on ustanowiony przy granicy z Rosją, Naddniestrzem w Mołdawii, w miejscach gdzie stacjonują rosyjskie wojska i na obwodach nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim.

za: polsatnews.pl

REKLAMA/Advertisement