USA: Federalna kara śmierci przywrócona prze prokuratora generalnego. Egzekucje w grudniu i styczniu

Ministerstwo sprawiedliwości USA przywróciło wczoraj możliwość stosowania przez federalne organy wymiaru sprawiedliwości kary śmierci i zaplanowało już egzekucje pięciu więźniów

– Kongres wyraźnie zezwolił na karę śmierci na mocy ustawy przyjętej przez przedstawicieli narodu w obu izbach Kongresu i podpisanej przez prezydenta – zaznaczył w oświadczeniu prokurator generalny Willam Barr. Podkreślił, że “ministerstwo sprawiedliwości przestrzega rządów prawa” i zaznaczył, że resort popiera to rozwiązanie, bo “jesteśmy to winni ofiarom i ich rodzinom”.

REKLAMA/Advertisement

Ministerstwo zapowiedziało egzekucje pięciu więźniów federalnych skazanych za najcięższe przestępstwa. Zostaną oni straceni poprzez wstrzyknięcie trucizny – pentobarbitalu. Wyroki zostaną przeprowadzone w grudniu i styczniu 2020 roku.

Decyzja ta wprowadza federalną karę śmierci po 16 latach. Zakazano jej na stopniu stanowym i federalnym w 1972 roku, ale przywrócono w 1988. W latach 1988-2018 wykonano 78 egzekucji. W tej chwili na najwyższą karę w amerykańskim prawodawstwie oczekuje 62 przestępców, w tym również zamachowiec Dżohar Carnajew odpowiedzialny za podłożenie bomby w czasie maratonu w Bostonie w 2013 roku.

REKLAMA/Advertisement

za: rmf24.pl