REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Urzędnik z otoczenia socjalistycznego premiera Malty oskarżony o sprzedanie Libijczykom… 88 tysięcy wiz Schengen

480

Transkrypcje zeznań dziesiątek Libijczyków, którzy twierdzili że kupili w legalny sposób wizę Schengen od urzędnika w Biurze Prezesa Rady Ministrów, zostały złożone w sądzie w Valetcie w poniedziałek, donosi “The Times of Malta”. Obecnie premierem Malty jest Joseph Muscat z Partii Pracy (Partit Laburista).

Transkrypcje, wraz z dokumentem opisującym, w jaki sposób przeprowadzono transakcje, zostały przedłożone w sądzie przez Ivana Grech Mintoffa – lidera pozaparlamentarnej konserwatywnej i antyunijnej partii Sojusz dla Zmiany (Alleanza Bidla) jako dowód na poparcie oskarżeń o korupcję na wysokim szczeblu.

Skandal wskazuje na bezpośredni udział człowieka z otoczenia premiera w działalności przestępczej, takiej jak handel wizami i handel ludźmi. Około 88 tys. wiz Schengen i nieznana liczba wiz medycznych zostały rzekomo nielegalnie sprzedane za miliony euro bez odpowiednich kontroli w kraju, w którym działają terroryści ISIS czyli Libii. Mogło to poważnie wpłynąć na bezpieczeństwo w całej Europie.

Reklama / Advertisement

– Nielegalna sprzedaż wiz przez osoby bliskie premierowi stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo systemu Schengen. Mam nadzieję i modlę się, aby żaden terrorysta nie uzyskał dostępu do UE za pomocą wiz wydanych przez Maltę. Ponadto uważam, że mamy obowiązek pomagać tym dzieciom i osobom dorosłym, które pilnie potrzebowały opieki medycznej i nie otrzymały wizy medycznej, ponieważ ich rodziny nie mogły sobie pozwolić na łapówki, a w rezultacie uległy kalectwu lub zmarły – stwierdził Mintoff.

za: timesofmalta.com

Reklama / Advertisement