REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Urzędniczka Ratusza rozwiązująca Marsz Powstania to absolwentka Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego

816

Ewa Gawor – dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy zasłynęła przed paroma dniami niechlubnie, dając na konferencji prasowej Urzędu kuriozalne wytłumaczenie decyzji o rozwiązaniu Marszu Powstania Warszawskiego.

– Na początku pochodu znajdowały się osoby, w tym także jego przewodniczący, ubrane na czarno ze znakami falangi na ramieniu. Opaski miały kształt i sposób noszenia i symbolikę bezpośrednio nawiązującą, w naszej ocenie, do sposobu używania tożsamych elementów ubioru przez członków nazistowskiej organizacji NSDAP, jak i Ochotniczej Milicji Bezpieczeństwa Narodowego, tzw. czarnych koszul: włoskiej organizacji faszystowskiej – powiedziała Gawor. – Sposób ustawienia czoła pochodu i użycia flag nawiązywał do przemarszów z lat 30. włoskich faszystów i niemieckich nazistów.

Tymczasem, jak podaje portal niezalezna.pl, w najbliższym wydaniu “Gazety Polskiej”, prof. dr hab. Sławomir Cenckiewicz (dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego), opisze wczesne etapy kariery urzędniczki. W zapowiedzi podano, iż Gawor to była oficer Milicji Obywatelskiej w stopniu porucznika i pracownik Departamentu PESEL Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w czasach, gdy resortem kierował gen. Czesław Kiszczak. Gawor jest również absolwentką Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego oraz pracownikiem Departamentu PESEL MSW.

Reklama / Advertisement

Wyższa Szkoła Oficerska im. Feliksa Dzierżyńskiego (twórcy sowieckiej policji politycznej Czeka – przyp. red.) w Legionowie została utworzona w 1972 r. Kształciła kadry na potrzeby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (głównie Służby Bezpieczeństwa), przygotowywane do objęcia stanowisk oficerskich. Jak podaje niezalezna.pl., Cenckiewicz podaje również iż Gawor “objęła ustawa dezubekizacyjna pozbawiająca SB-eków przywilejów emerytalnych.

ONR informuje o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie złamania prawa przez warszawskich urzędników. Domaga się również ukarania osób odpowiedzialnych za tę sytuację.

PETYCJĘ MOŻNA PODPISAĆ TUTAJ

za: niezalezna.pl

Reklama / Advertisement