Umowa koalicyjna Ruchu 5 Gwiazd i Ligi Północnej: Do rządu nie mogą wejść masoni i skazani w procesach karnych

“Kodeks etyczny” antysystemowych partii włoskich jest jasny. Tekst stwierdza, że ??”nie mogą piastować urzędu ministra osoby skazane za przestępstwa, lub którzy są w trakcie dochodzenia dotyczącego przestępstw mafijnych, korupcji, łapówkarstwa lub należący do masonerii”.

Ta zasada zawarta w programie ustanowionym między Ruchem 5 Gwiazd a Ligą Północną w sprawie utworzenia rządu szybko spotkała się z reakcją. W ostatni piątek włoscy masoni potępili “niekonstytucyjną” zasadę , przywołując “faszystowskie prawa”. […]

– Pomysł wprowadzenia klauzuli anty-masońska w umowie między Ligą a M5S jest sprzeczny z zasadami konstytucyjnymi. Przypomina faszystowskie prawa, które zawsze wolnomularze potepiali – twierdzi loża Wielki Wschód Włoch w wydanym oświadczeniu.

Loża wezwała do natychmiastowej interwencji prezydenta Republiki Włoskiej.

– Wolnomularze z Wielkiego Wschodu Włoch zwracają się do Głowy Państwa, gwaranta praw wszystkich Włochów, o zapewnienie stosowania konstytucji w całości i bez dyskryminacji – czytamy. – Wielki Wschód Włoch przypomina, że ??artykuły konstytucji są “bardzo jasne i nie dopuszczają umów, które uniemożliwiają jakimkolwiek kategoriom obywateli korzystanie z wolności uczestnictwa, wyrażania się i stowarzyszania we wszystkich swoich formach.

Gdy Benito Mussolini dochodził do władzy, wielu włoskich masonów stało się zagorzałymi faszystami, a niektórzy pomagali organizować Marsz Mussoliniego w Rzymie. Jednak w 1923 r. cele masonerii zostały uznane za niezgodne z faszyzmem i pomimo protestów została ona całkowicie zakazana w 1925 r. Czołowy mason – generał Luigi Capello został wydalony z partii w 1923 r. za odmowę opuszczenia swojej loży. W następnym roku został oskarżony o spisek mający na celu zamordowanie Mussoliniego i skazany na 30 lat więzienia. W następstwie werdyktu Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu i 44 innych wolnomularzy zostało skazanych na wygnanie na Wyspy Liparyjskie. Działalność wznowiono wraz z upadkiem faszyzmu w 1923 r.

za: repubblica.it

grandeoriente.it

REKLAMA/Advertisement