REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Ukraiński MSZ: Należy przenieść szczątki Bandery z Monachium do Kijowa i umieścić w Panteonie Bohaterów

670

Panteon Bohaterów powinien zostać zbudowany na Ukrainie, a szczątki przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Stepana Bandery, przeniesione tam i z honorami pochowane, stwierdził ukraiński minister spraw zagranicznych Pawlo Klimkin po posiedzeniu ukraińskiego rządu.

– Uważam, że potrzebujemy tego z szacunku dla naszych bohaterów oraz by pielęgnować uczucie patriotyzmu i nie zaniżać poczucia własnej historii. Będzie to wymagało niezbędnych decyzji, ale nie widzę żadnych problemów z aranżacją Panteonu – powiedział Klimkin.

Według ministra kolejny atak na grób Bandery, który miał miejsce kilka dni temu, wiąże się z otrzymaniem autokefalii przez Ukraiński Kościół Prawosławny.

Reklama / Advertisement

– To nie był zbieg okoliczności. Dokonano tego w czasie, gdy Ukraina otrzymywała autokefalię. Bez wątpienia jest to celowa prowokacja – uważa Klimkin.

Stepan Bandera po wojnie zamieszkał w RFN. Zginął 15 października 1959 r. w zamachu przeprowadzonym w Monachium przez agenta KGB Bohdana Staszynskiego. Został pochowany na Cmentarzu Leśnym w dzielnicy Hadern w Monachium. Jego grób był wielokrotnie dewastowany. Kilka dni temu dokonał tego współpracujący z Rosjanami brytyjski dziennikarz.

– Po prostu chcą zrobić panteon “nieznanego” Bandery, tzn. będzie o nim tylko tyle, ile cenzorzy od Wjatrowycza popuszczą. A delegacje zagraniczne będą rytualnie składać wieńce. Nasi milusińscy też (niezależnie od orientacji), w imię rzekomej odwiecznej przyjaźni i zapomnienia – skomentował te doniesienia Leszek Żebrowski.

Reklama / Advertisement

za: uawire.org
tsn.ua

Brytyjczyk poprawił napis na grobie Bandery. Teraz brzmi on: „Ukraiński nazista Stepana Bandera jest tu pochowany” [WIDEO]

Reklama / Advertisement