REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Ukraiński IPN “uczcił” rzeź wołyńską w wiosce, którą “spalili wraz z hitlerowcami Polacy, mordując 100 Ukraińców”

860

Dokładnie na tydzień przed rocznicą Krwawej Niedzieli – będącej apogeum ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, kiedy to sotnie UPA uderzyły jednocześnie w prawie 100 miejscowościach, atakując przede wszystkim ludzi zgromadzonych na niedzielnych Mszach Świętych w kościołach Wołynia – kierowany przez znanego negacjonistę wołyńskiego, Wołodymyra Wjatrowycza, ukraiński IPN zorganizował obchody “wołyńskiej tragedii” (jak na Ukrainie nazywa się to ludobójstwo) w wiosce Tuliczyw (na północny wschód od Włodzimierza Wołyńskiego).

Jak informuje strona IPN, 4 lipca 1943 r. “hitlerowcy razem z Polakami, którzy służyli w ich policji całkowicie spalili wieś, zabijając ponad 100 Ukraińców”. Podobna teza przedstawiona jest na ukraińskiej Wikipedii, jednak liczba ofiar spada do 47. Według niej Niemcy i Polacy mieli zabić mężczyzn i dzieci, a kobiety zostały wysłane do obozu w Kowlu.

To nie koniec “odwracania kota ogonem”. Jak informuje PAP, jutro we wsi Rudka Kozińska niedaleko Łucka Wjatrowycz oraz wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko wezmą udział w kolejnych uroczystościach.

Reklama / Advertisement

– Przypominamy, że 9 lipca 1943 roku 300 uzbrojonych ludzi, przeważnie Polaków, spaliło w ciągu kilku godzin we wsi Rudka Kozińska 70 gospodarstw z ponad 200 budynkami. Spalono tam także i rozstrzelano 17 osób. Od razu po Rudce Kozińskiej całkowicie spalono wieś Sokół, a następnie częściowo zniszczono wsie: Dorosyn, Zaleśce, Lubcze, Tychotyn i Baszowa” – głosi komunikat ukraińskiego IPN, cytowany przez PAP.

za: memory.gov.ua
uk.wikipedia.org

Reklama / Advertisement