Ukraińcy obiecują wydanie zgody na ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej: “Mamy jednego wspólnego wroga”

Jak podają dzisiaj ukraińskie media, kancelaria prezydenta Zełenskiego informuje, iż władze tego kraju wydadzą wreszcie zgodę na ekshumację szczątków Polaków pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Wadim Prystajko zapowiedział podczas dzisiejszego briefingu w Kijowie, że wkrótce spotka się ze swoim polskim odpowiednikiem w sprawie rozwiązania kwestii ekshumacji.

– Spotkałem się już z moim kolegą, doradcą Prezydenta RP Andrzeja Dudy i zgodziliśmy się, że spotkamy się wkrótce ponownie, aby pomóc w rozwiązaniu problemów. Ekshumacja jest jednym z nich – powiedział Prystajko.

Zaznaczył, że Ukraina i Polska powinny podjąć kroki w kierunku porozumienia.

REKLAMA/Advertisement

– Jesteśmy świadomi naszej historii i musimy podjąć wszystkie niezbędne kroki, aby znaleźć możliwość współistnienia. Mamy jednego wspólnego wroga i musimy żyć razem w przyjaźni i pokoju – powiedział.

O godność i przetrwanie – organizacja polskich samoobron na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

REKLAMA/Advertisement

Agencja UNIAN przypomina też dla podkreślenia sensu wypowiedzi Prystajki słowa wicepremiera Pawło Rozenki, który rok temu przed rocznicą Krwawej Niedzieli powiedział:

– Wydarzenia na Wołyniu są jedną z najtragiczniejszych stronic ukraińsko-polskiej wojny, naszej wspólnej historii. Wojny, której echa dochodzą do nas, niestety, nawet dziś. Bo przecież niektóre siły polityczne wciąż starają się zbić na tym polityczny kapitał. Będzie to jednak możliwe dopiero wtedy, gdy przejdziemy przez drogę wzajemnego uznania błędów przeszłości, upamiętnienia wszystkich ofiar ówczesnej tragedii i niedopuszczenia do niszczenia mogił i pomników. Jednakowoż, gdy do takich wydarzeń dochodzi, władze dwóch krajów zobowiązane są do odnowienia miejsc pamięci historycznej.

Rozenko jednakże zapowiedział wtedy również, że wznowienie współpracy między Ukrainą a Polską w celu znalezienia szczątków zamordowanych Polaków zależy od decyzji Warszawy, w tym od dokonania zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Wspomniano również o komunikacie ukraińskiego MSZ sprzed kilku dni.

REKLAMA/Advertisement

MSZ co prawda potępiło w ostatni czwartek ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, ale stwierdziło, że nie godzi się na “jednostronną i upolitycznianą” ocenę tego wydarzenia, które ma być tak przedstawiana przez polskich polityków.

– Jesteśmy przekonani, że każde życie jest bezcenne. Dlatego oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli w wyniku Tragedii Wołyńskiej. Jednoznacznie i zdecydowanie potępiamy zbrodnie wobec ludności cywilnej: Ukraińców, Polaków, Żydów, Czechów i innych, którzy (w nich) ucierpieli – głosi wspomniany komunikat. – Nie możemy jednocześnie zgodzić się z jednostronną i upolitycznianą przez polskich polityków i dyplomatów oceną tragicznych wydarzeń z lat 1943-1944.

za: unian.net

REKLAMA/Advertisement