REKLAMA

REKLAMA

“Ukraińcy boją się przyjmować medale za ratowanie Polaków, bo będą u siebie dyskredytowani i prześladowani”

669

W połowie czerwca prezydent nadał pierwsze medale „Virtus et Fraternitas” (Cnota i Braterstwo). To państwowe odznaczenie cywilne zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa.

Medal jest nagrodą dla osób zasłużonych w niesieniu pomocy lub pielęgnowaniu pamięci o osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości będących ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne, w okresie od dnia 8 listopada 1917 r. do dnia 31 lipca 1990 r.

Ukraińscy sprawiedliwi – pomoc w obliczu rzezi wołyńskiej

REKLAMA

 

– Ukraińcy, których rodziny ratowały Polaków, boją się przyjmować na Ukrainie tego medalu, bo będą dyskredytowani i prześladowani. Niestety mamy takie przykłady. Boją się. Ostatnio Prezydent RP wręczał medal między innymi jednej pani z Wołynia. Odważyła się, w imieniu swojej rodziny, która ratowała Polaków. Takich rodzin jest bardzo wiele. Ks. bp Stanisław Padewski opowiadał do końca życia, że on i jego rodzina żyją tylko dlatego, że sąsiad Piotr powiedział do rodziców: „Uciekajcie, bo w nocy będą mordować Polaków” – powiedział na antenie TV Trwam bp Marian Buczek.

REKLAMA

Duchowny rzymskokatolicki był biskupem pomocniczym lwowskim w latach 2002–2007, biskupem koadiutorem Charkowa-Zaporoża w latach 2007–2009, biskupem diecezjalnym Charkowa-Zaporoża w latach 2009–2014, od 2014 biskupem seniorem diecezji Charkowa-Zaporoża.

– Mam pretensje i do Polaków, i do Ukraińców. Ukraińcy nie chcą się przyznać, że to oni, więc kto? W takim razie Polacy udowadniają, że to cały naród ukraiński. To jest nieprawda. Tylko powiedzcie nazwiska szefów sotni, czyli oddziałów ukraińskich, którzy kazali mordować. I proście o przebaczenie. My to po chrześcijańsku zrobimy, ale chcemy postawić tam pomnik i krzyż, żeby tam się modlić – dodał biskup.

za: radiomaryja.pl

REKLAMA

 

Odezwa SN i ONR z września 1943 r. do Polaków ziem wschodnich ws. rzezi wołyńskiej