Ukraińcy będą wyjeżdżać z Polski? Pracodawcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców

– Pracodawcy alarmują: jeśli rząd pilnie nie zmieni procedur legalnego zatrudniania pracowników z zagranicy, przegramy z Czechami i Niemcami wyścig o tanie ręce do pracy ze wschodu – pisze dzisiejsza “Rzeczpospolita” na pierwszej stronie.

Według informacji gazety na legalne zatrudnienie cudzoziemca należy czekać np. na Śląsku i Pomorzu nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego też jako pracownik tymczasowy zmuszony on jest wrócić do kraju pochodzenia i tam czekać na zezwolenie.

REKLAMA/Advertisement

– Nie pomogło przeszło 19 mln zł na zatrudnienie 296 nowych urzędników ani wprowadzenie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę, które miało przyspieszyć legalizację zatrudniania cudzoziemców w Polsce – czytamy.

– Niepotrzebna jest zmiana przepisów, w urzędach wojewódzkich należy jedynie zatrudnić dodatkowe osoby do rozpatrywania wniosków – pisze gazeta.

REKLAMA/Advertisement

Na ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców naciskają przedstawiciele Konfederacji Lewiatan. Jeden z ekspertów mówi: “nie jesteśmy jedynym krajem w naszym regionie, w którym potrzebni są pracownicy ze wschodu, szczególnie z Ukrainy. Zarówno Czesi, jak i Niemcy wdrożyli u siebie nowe przepisy, które mają zapewnić przedsiębiorcom działającym w tych krajach ułatwienia w sprawdzaniu pracowników z zagranicy”.

za: onet.pl

REKLAMA/Advertisement