Ukraina: Zatrzymano podejrzanego o zdewastowanie polskiego cmentarza katyńskiego i pomnika ofiar zbrodni SS Galizien

25 stycznia 2017 r. zdewastowano zarówno polską, jak i ukraińską część nekropolii w Kijowie-Bykowni poprzez umieszczenie obraźliwych antypolskich i antyukraińskich napisów na pomnikach. Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni utworzony został w latach 2011-2012 z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na cmentarzu w zbiorowych mogiłach spoczywają szczątki 3435 polskich obywateli z Ukraińskiej Listy Katyńskiej, zamordowanych w 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Jest czwartym cmentarzem katyńskim, po otwartych w roku 2000 cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie.

Nieco wcześniej, bo 9 stycznia 2017 r. zdewastowany został pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych w 1944 r. we wsi Huta Pieniacka. Zbrodni dokonali ukraińscy żołnierze z dywizji SS “Galizien” z 4. pułku policyjnego SS.

Biuro ukraińskiego prokuratora generalnego poinformowało, że zatrzymany został mężczyzna podejrzany o te czyny. Jest on też prawdopodobnie związany z innymi profanacjami: zbezczeszczeniem grobu cadyka Nachmana z Bracławia oraz planami wysadzenia pomnika na Przełęczy Wereckiej dla uczczenia 1100. rocznicy przejścia Węgrów przez Karpaty.

Nie podano żadnej informacji o tożsamości zatrzymanego.

REKLAMA/Advertisement