Ukraina: Uczniowie szkoły w Stanisławowie śpiewają: “My, banderowcy!” [wideo]

Haniebne przedstawienie miało miejsce w Liceum Fizyczno-Technicznym w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk) na dzisiejszej Ukrainie – grupa uczniów i uczennic, przebranych w czerwono-czarne stroje i z założonymi przepaskami “Ja, banderiwka”, śpiewała piosenkę “Ja, banderowiec”.

Dyrygował nimi zaangażowany nauczyciel (dyrektor?). Nagrania tej “uroczystości” pojawiło się na Youtube 15 maja. Na stronie internetowej szkoły, w której miało miejsce rzeczone zajście przeczytać można, że “głównym zadaniem pracy wychowawczej w liceum jest formowanie obywatela, patrioty współczesnego państwa ukraińskiego, wszechstronnie rozwiniętej, narodowo i religijnie świadomej osobowości”.

Udziel wsparcia dwóm dzielnym pielgrzymom

Stanisławów to miasto założone przez Stanisława Potockiego. Utracone na rzecz ZSRR po II wojnie światowej. W czasie okupacji hitlerowskiej nacjonalistyczne bojówki ukraińskie dokonały masowych aresztowań 250-300 przedstawicieli polskiej inteligencji Stanisławowa. Następnie Gestapo pod kierownictwem SS-Hauptsturmführera Hansa Krügera dokonało rozstrzelania aresztowanych w pobliskim Czarnym Lesie w nocy z 14 na 15 sierpnia 1941. [wikipedia]