REKLAMA

REKLAMA

Ukraina: Prezydent Zełenski rozwiązał parlament. Wkrótce przedterminowe wybory do Rady Najwyższej

139

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił rozwiązanie parlamentu w przemówieniu po dzisiejszej ceremonii zaprzysiężenia go na najwyższe stanowisko w państwie.

– Rozwiązuję Radę Najwyższą VIII kadencji. Chwała Ukrainie! – powiedział, podkreślając potrzebę przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Oczekuje się, że prezydent określi ich datę w najbliższych dniach. W swoim przemówieniu Zełeński zwrócił się do członków rządu, by “zwolnili miejsce” dla tych, którzy “będą myśleli o przyszłych pokoleniach”.

– Pragnę zacytować amerykańskiego aktora (chodzi o Ronalda Reagana – przyp. red.), który stał się doskonałym amerykańskim prezydentem: “rząd nie rozwiązuje naszych problemów; to rząd jest naszym problemem”. Nie rozumiem naszego rządu, który rozkłada bezradnie ręce i mówi mi, że niczego nie można zrobić. To jest nieprawda. Możecie. Możecie wziąć kartkę, długopis i zwolnić swoje miejsca dla tych, którzy będą myśleli o przyszłych pokoleniach, a nie o nadchodzących wyborach – ogłosił

REKLAMA

Zełenski zażądał również, aby Rada przywróciła odpowiedzialność karną za nielegalne wzbogacenie się i zmieniła ustawodawstwo wyborcze. Zażądał również, aby parlament odwołał szefa SBU (Służby Bezpieczeństwa Ukrainy), prokuratora generalnego i ministra obrony.

– Macie na to dwa miesiące – powiedział prezydent.

Urodzony w rodzinie ukraińskich Żydów, Zełenski w 2015 został gwiazdą satyrycznego serialu telewizyjnego “Słuha narodu”, w którym wcielił się w postać nauczyciela historii, który objął urząd prezydenta Ukrainy. Program emitowała telewizja należąca do Ihora Kołomojskiego – magnata medialnego, właściciela klubu piłkarskiego FK Dnipro, działacza społeczności żydowskiej na Ukrainie i od 2008 r. prezesa Zjednoczonej Wspólnoty Żydowskiej w kraju.

W grudniu 2017 r. współpracownicy Zełenskiego wystąpili o rejestrację partii politycznej o takiej samej nazwie jak serial “Słuha narodu”. W 2018 r. Wołodymyr Zełenski zaczął pojawiać się w sondażach prezydenckich, odnotowując rosnące poparcie. 31 grudnia oficjalnie zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich zaplanowanych na marzec 2019 r., dokonując następnie rejestracji swojej kandydatury.

REKLAMA

W pierwszej turze głosowania, która odbyła się 31 marca, Wołodymyr Zełenski uzyskał poparcie 30,2% głosów, zajmując tym samym pierwsze miejsce i przechodząc do drugiej tury z ubiegającym się o reelekcję Petrem Poroszenką. W drugiej turze z 21 kwietnia otrzymał 73,2% głosów, pokonując swojego konkurenta i wygrywając tym samym wybory prezydenckie.

za: unian.info