“Uczciwie byłoby, gdyby Polska przeprosiła za współpracę z Hitlerem” – trwa propagandowy atak Rosjan

Przewodniczący Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej – izby niższej parlamentu Federacji Rosyjskiej (Zgromadzenia Federalnego) – poparł słowa wypowiedziane przez Władimira Putina, który nazwał ostatniego przed wojną ambasadora RP w Berlinie Józefa Lipskiego “swołoczą i antysemicką świnią”. Putin odwołał się do dokumentów niemieckich, które Rosjanie wywieźli z Berlina po wojnie.

– W oparciu o fakt, że Polska faktycznie zgodziła się w tym czasie z faszystowskimi Niemcami i uznała, że ​​możliwe jest zniszczenie całego narodu (żydowskiego) poprzez wysiedlenie  go do Afryki, i poparła w tym Hitlera, planując postawić mu pomnik w Warszawie (…) Polscy liderzy przez cały czas próbowali to przemilczeć zamiatając sprawę pod dywan, zrzucając winę na innych i wymyślając różne historie. Uczciwe byłoby przeprosić. Jeśli mają braki w archiwach, możemy im pokazać te dokumenty faszystowskich Niemiec – stwierdził Wiaczesław Wołodin.

REKLAMA/Advertisement

Wołodin w grudniu 1999 r. po raz pierwszy został wybrany do Dumy Państwowej  z ramienia partii “Ojczyzna – Cała Rosja”; od września 2001 stał na czele frakcji tej partii w Dumie. Od grudnia 2007 r. jest deputowanym partii Jedna Rosja, będącej zapleczem politycznym prezydenta Rosji, Władimira Putina. Od 2003 r. do 2010 r. był wiceprzewodniczącym Dumy Państwowej, pierwszym zastępcą szefa frakcji “Jedna Rosja”, a od 2005 r. do 2010 r. był jednocześnie sekretarzem prezydium Rady Generalnej partii. W październiku 2010 r. został mianowany wicepremierem – kierownikiem Aparatu Rządu, od 27 grudnia 2011 r. był pierwszym zastępcą szefa Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej. We wrześniu 2016 r. został po raz kolejny wybrany do Dumy Państwowej (siódmej kadencji). Od 5 października 2016 r. jest przewodniczącym Dumy.