REKLAMA/Advertisement

Nie tytuł “Bohatera Ukrainy”, ale order ku jego czci. Tak szef ukraińskiego IPN chce uczcić Banderę!

539

Prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz zaproponował ustanowienie orderu imienia Stepana Bandery. Jest to odpowiedź na pomysł ukraińskich parlamentarzystów, którzy wystąpili z wnioskiem nadania tytułu “Bohatera Ukrainy” jednemu z najważniejszych ideologów UPA.

Wniosek ten miał zostać skierowany do jednej z komisji Rady Najwyższej Ukrainy i tam czekać na opinię tego gremium. Jednak Wołodymyr Wiatrowycz proponuje uczcić pamięć jednego z najbardziej odpowiedzialnych ludzi za ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w inny sposób. Zdaniem prezesa ukraińskiego IPN, Banderę należy uhonorować w inny sposób.

REKLAMA/Advertisement

– Najlepszym uhonorowaniem Bandery będzie nie nadanie mu częściowo skompromitowanego tytułu Bohatera Ukrainy, ale wprowadzenie odznaczenia imienia Bandery, dla tych, którzy dziś bronią naszej niepodległości – napisał na jednym z portali społecznościowych.

Stepan Bandera był jednym z liderów OUN UPA – organizacji odpowiedzialnej za ludobójstwo dokonane na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W wyniku działań nacjonalistów ukraińskich wymordowanych zostało być może nawet 200 tysięcy Polaków.

REKLAMA/Advertisement

za: DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement