W tym roku handel tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia.

Od dzisiaj – 1 stycznia 2019 roku ustawa ograniczająca handel w niedziele będzie jeszcze bardziej zaostrzona. Sklepy będą mogły być otwarte jedynie w jedną niedzielę w miesiącu – tę ostatnią. Prawo przewiduje dwa wyjątki – dwie kolejne niedziele poprzedzające Wielkanoc oraz Święta Bożego Narodzenia.

Ustawa ta obowiązuje od 1 marca 2018 roku i na jej podstawie handel w niedziele był dozwolony jedynie w ostatnie i pierwsze niedziele miesiąca. Od dzisiaj sytuacja ta się zmienia – również pierwsze niedziele będą objęte zakazem. Przepisy zakładają 32 wyłączenia i tak zakaz handlu nie będzie obowiązywał w między innymi: piekarniach, cukierniach, lodziarniach, stacjach paliw, kwiaciarniach, sklepach z pamiątkami, prasą, biletami komunikacji, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych czy placówkach pocztowych.

REKLAMA/Advertisement

Ponadto, otwarte mogą być sklepy, w których sprzedawał będzie właściciel. Z kolei jeśli chodzi o te działające na postawie franczyzy – mogą być otwarte, jeśli właściciel będzie działał “we własnym imieniu i na własny rachunek”. Zakaz ten nie ma miejsca w na dworcach, w portach i przystaniach morskich, na lotniskach, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej. Złamanie zakazu wiąże się z karami – od tysiąca aż do 100 tys. złotych, a jeśli będzie zachodzić uporczywe łamanie ustawy – w grę wchodzi nawet kara więzienia.

W 2020 roku w życie wejdą kolejne zmiany: zakaz ma obowiązywać w ostatnie niedziele następujących miesięcy: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego oraz – jak obecnie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie.

REKLAMA/Advertisement

za: polsatnews.pl