Tusk w swoim stylu o reformie SN: Polacy zasługują na niezależne sądownictwo.

Przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk nie przepuszcza żadnej okazji, żeby nie odnieść się do życia politycznego w kraju. Tym razem były lider Platformy Obywatelskiej skomentował wchodzącą właśnie w życie ustawę o Sądzie Najwyższym zgodnie z którą sędziowie powyżej 65. roku życia, którzy nie złożyli stosownych oświadczeń i zaświadczeń lekarskich oraz nie uzyskali zgody prezydenta na pozostanie w SN, przechodzą w stan spoczynku. Dotyczy to również prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf:

– Jedno jest pewne, Polacy zasługują na niezależne sądownictwo, podobnie jak inne narody w obrębie naszej cywilizacji, bo niezależne sądownictwo sprzyja obywatelom. Może nie zawsze władzy, ale dla obywateli jest to rzecz niezwykle ważna. Jest to czasami jedyna gwarancja ich wolności, ich praw – stwierdził Donald Tusk w czasie rozmowy z dziennikarzami w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

REKLAMA/Advertisement

Tusk, w charakterystyczny dla siebie sposób próbował odżegnywać się od ingerowania w życie polityczne w Polsce, ale nie odmówił sobie komentarza na temat reform sądownictwa:

– Dlatego – niezależnie od zdarzeń, których nie chcę komentować, gdyż nie czuję się kompetentny, jeśli chodzi o ocenianie na bieżąco tej sytuacji – moja generalna uwaga będzie zawsze taka sama. Ten, kto wspiera i chroni polskie niezależne sądownictwo, ten pomaga Polakom. Ten, kto atakuje lub chce podważyć niezależne sądownictwo w Polsce, szkodzi Polakom – powiedział.

REKLAMA/Advertisement

Wydaje się, że Donald Tusk po raz kolejny próbuje wykorzystać swoją wysoką pozycję w strukturach Unii Europejskiej, aby przygotować grunt pod start w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Na tę chwilę to właśnie Tusk wydaje się być faworytem obozu opozycji przeciwko urzędującemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

za: wPolityce.pl

REKLAMA/Advertisement