Tusk na liście 100 czołowych myślicieli świata. “Konfrontuje się ze swoim narodem, broni UE przed rosnącym nacjonalizmem”.

FP Top 100 Global Thinkers, wcześniej Top 100 Public Intellectuals Poll – to ranking 100 najważniejszych intelektualistów, którzy są nadal aktywni w życiu publicznym, przeprowadzony w listopadzie 2005 r. i czerwcu 2008 r. przez czasopisma „Prospect” (Wielka Brytania) i „Foreign Policy” (Stany Zjednoczone) na podstawie głosowania redakcji i czytelników. Głosowanie i publikację list kontynuowano w następnych latach.

Do tej pory wśród wyróżnionych były trzy osoby z Polski: Radosław Sikorski (2012), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Barbara Nowacka (2016). Kilka dni temu opublikowano ranking za 2019. Na liście znalazł się Donald Tusk.

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej “coraz częściej konfrontuje się ze swoim narodem, broniąc europejskich wartości integracji przed rosnącym nacjonalizmem. Tusk również zmierzył się z Wielką Brytanią, ostrzegając przed referendum w 2016 r. o negatywnych konsekwencjach głosowania w sprawie Brexitu. Jego rola będzie coraz ważniejsza w 2019 r., gdy będzie on starał się utrzymać projekt europejski” – czytamy w uzasadnieniu.

REKLAMA/Advertisement