Tusk na liście 100 czołowych myślicieli świata. “Konfrontuje się ze swoim narodem, broni UE przed rosnącym nacjonalizmem”.

FP Top 100 Global Thinkers, wcześniej Top 100 Public Intellectuals Poll – to ranking 100 najważniejszych intelektualistów, którzy są nadal aktywni w życiu publicznym, przeprowadzony w listopadzie 2005 r. i czerwcu 2008 r. przez czasopisma „Prospect” (Wielka Brytania) i „Foreign Policy” (Stany Zjednoczone) na podstawie głosowania redakcji i czytelników. Głosowanie i publikację list kontynuowano w następnych latach.

Do tej pory wśród wyróżnionych były trzy osoby z Polski: Radosław Sikorski (2012), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Barbara Nowacka (2016). Kilka dni temu opublikowano ranking za 2019. Na liście znalazł się Donald Tusk.

REKLAMA/Advertisement

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej “coraz częściej konfrontuje się ze swoim narodem, broniąc europejskich wartości integracji przed rosnącym nacjonalizmem. Tusk również zmierzył się z Wielką Brytanią, ostrzegając przed referendum w 2016 r. o negatywnych konsekwencjach głosowania w sprawie Brexitu. Jego rola będzie coraz ważniejsza w 2019 r., gdy będzie on starał się utrzymać projekt europejski” – czytamy w uzasadnieniu.