Tusk: Brexit jednym z najbardziej spektakularnych błędów w historii

Były przewodniczący Rady Europejskiej i świeżo wybrany przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, Donald Tusk, powiedział, że Brexit jest „jednym z najbardziej spektakularnych błędów” w historii i że dla Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej byłoby lepiej, gdyby Brexit się nie wydarzył.

W wywiadzie dla ”The Guardian” odrzucił obawy innych europejskich dyplomatów, że ewentualne drugie referendum, które zdecydowałoby o pozostaniu Brytyjczyków we Wspólnocie, spowoduje podział w Wielkiej Brytanii, prowadząc do wrogości wobec UE, a to z kolei doprowadzi do zawetowania przez Londyn brukselskich „wysiłków na rzecz dalszej integracji”.

REKLAMA/Advertisement

– Jedyną różnicą byłoby to, że oni [Brytyjczycy] nadal tu będą. I tak zostaną podzieleni: pół na pół – powiedział Tusk gazecie. – To czysta iluzja [myśleć], że łatwiej jest budować dobre stosunki z Wielką Brytanią, gdy jest na zewnątrz.

Winił także byłego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona za „błąd” przeprowadzenia referendum w 2016 r., skoro według Tuska „nie miał szans na zwycięstwo”. Nawet następnego ranka po ogłoszeniu wyników były polski premier zapytał premiera Camerona, czy można przeciwstawić się woli ludu i po prostu zignorować głosowanie.

REKLAMA/Advertisement

– Zapytałem go: „Czy to ostateczna decyzja, czy należy zgodzić się z tym rezultatem? – powiedział Tusk.

Kiedy brytyjski premier powiedział mu, że tak, kontynuował: „Moim zamiarem było przynajmniej przedłużenie całej debaty w Europie, a także w Wielkiej Brytanii. Mając to na uwadze, może [było] trochę naiwne [mieć] nadzieję, że będzie odwracalne”.

REKLAMA/Advertisement

Tusk mówił w lutym o “specjalnym miejscu w piekle” dla osób promujących Brexit “bez choćby szkicu planu tego, jak go bezpiecznie przeprowadzić”. Spytany, czy to “specjalne miejsce” powinno zostać poszerzone, aby umieścić w nim brytyjskich parlamentarzystów niepopierających umowy, odpowiedział:

– Według papieża piekło jest jeszcze puste. A więc miejsca jest tam bardzo dużo.

za: theguardian.com