REKLAMA

REKLAMA

Turecki wicepremier zagroził Francji wojną

917

– Francuska obietnica wsparcia sił syryjskich w postaci kurdyjskiej milicji ma na celu wsparcie i legitymizację ugrupowań terrorystycznych – napisał na Twitterze wicepremier Turcji, Bekir Bozdag.

Wczoraj rano Emmanuel Macron zaoferował mediację w trwającym na przygranicznych terytoriach syryjskich konflikcie między Turcją a kurdyjskimi Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF). Francuski prezydent przyjął w Pałacu Elizejskim delegację SDF i zapewnił ją “o poparciu Francji i społeczności międzynarodowej”. Według części źródeł, Macron miał obiecać im, że wyśle francuskie oddziały w rejon Manbidż w prowincji Aleppo.

Od 20 stycznia w rejonie Afrin siły tureckiej przeprowadzają tzw. Operację Gałązka Oliwna. Afrin kontrolują kurdyjskie milicje – Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG). Jest tam również siedziba Partii Unii Demokratycznej (PYD), będącej głównym ugrupowaniem politycznym syryjskich Kurdów i ekspozyturą polityczną YPG.

– Ci, którzy podejmą współpracę i solidarność z grupami terrorystycznymi przeciwko Turcji … staną się, podobnie jak terroryści, celem Turcji – napisał Bozdag na Twitterze. – Mamy nadzieję, że Francja nie podejmie tak irracjonalnego kroku.

REKLAMA

REKLAMA

za: reuters.com