REKLAMA

REKLAMA

“Trzecia wojna światowa wybuchnie w ciągu 6 lat. Polska i kraje bałtyckie zostaną podbite po przejściu Rosji przez Ukrainę i Białoruś”

8644

Pomimo eskalacji rosyjskiej agresji hybrydowej i problemów wewnętrznych Ukraina staje się silniejsza i gotowa na nowe wyzwania – stwierdził szef Służby Bezpieczeństwa Informacyjnego ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Walentyn Pietrow.

Swoje przemyślenie przedstawił na konferencji “Świat 2019” w księgarni “Je” w Kijowie, którą wspólnie przygotowały tygodniki “Ukrainskyj Tyżdeń” i “The Economist”.

REKLAMA

Spośród głównych problemów, przed którymi stanęła Ukraina, szef służby odnotował w szczególności niezadowalającą stopę wzrostu gospodarki, pogarszający się stan infrastruktury, kryzys demograficzny i zmniejszenie udziału Ukrainy w światowym PKB.

Analizując eskalację rosyjskiej agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie, Pietrow zauważył, że Ukraina nie jest ostatecznym celem Rosji, a jedynie terenem i elementem przygotowań do szerszej ofensywy.

– Jeśli spojrzeć na współczesne rosyjskie inicjatywy wojskowe, można powiedzieć, że jest to nie tylko przygotowanie do wojny z Ukrainą, ale jeden z elementów szerszego strategicznego rozmieszczenia rosyjskiej maszyny ofensywnej, podobnie jak akcje na Morzu Północnym i w Syrii. W rzeczywistości możemy mówić o przygotowaniach do wojny światowej – zauważył Walentyn Pietrow. – Wszystkie plany zbrojeniowe dotyczące wzmocnienia dużych państw, w szczególności Federacji Rosyjskiej, zaplanowano na lata 2023-2025. Świat może być przygotowany na globalny konflikt dosłownie za 6 lat, ale może wybuchnąć jeszcze wcześniej.

REKLAMA

W hipotetycznej trzeciej wojnie światowej “Rosja, wzmocniona przez zasoby Ukrainy, będzie zupełnie inną Rosją” – powiedział Pietrow, który dodał iż następny rok będzie ważny dla państwa ukraińskiego, w szczególności z powodu wyborów prezydenckich i parlamentarnych, w które Rosjanie będą próbowali wtrącać się.

– Jest całkowicie jasne, że nasz przeciwnik spróbuje to wykorzystać. Gra się “kartą wojskową”, a jednostki wojskowe są rozmieszczane na granicy. To naprawdę straszna siła i nie tylko dla Ukrainy – ma przejść przez Ukrainę i wtargnąć dalej, wejść do krajów bałtyckich i Polski przez Białoruś – powiedział.

Przekonuje też, że Rosjanie spróbują wpłynąć na sytuację na Ukrainie działaniami hybrydowymi “poprzez kampanię informacyjną i cybernetyczną”.

REKLAMA

za: rnbo.gov.ua

 

2019 rokiem „wybitnej osobistości” Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w obwodzie lwowskim

REKLAMA