REKLAMA

REKLAMA

Trybunał blisko orzeczenia ws. aborcji eugenicznej. Szykuje się przełom w kwestii zabijania dzieci …

523

Jak informuje Onet, Trybunał Konstytucyjny jest “na ostatniej prostej” od wydania orzeczenia dotyczącego stwierdzenia niezgodności z konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej, która jest zawarta w ustawie o aborcji z 1993 roku. Wedle źródeł portalu, jest niemal pewne, że sędziowie TK, z których większość pochodzi z nominacji PiS uznają za sprzeczne z konstytucją przesłanki o możliwości aborcji dzieci z wadami i upośledzeniami.

Gdyby doszło do takiego wyroku, byłby to przełom, podobnie jak w 1997 roku, kiedy TK uchylił przesłankę społeczną. Wtedy po takim orzeczeniu Trybunału zmieniono wprowadzoną przez SLD możliwość zabijania dzieci nienarodzonych ze względu na trudne położenie społeczne matki. W orzeczeniu nr K26/96 z maja 1997 roku TK uznał, że ochrony życia ludzkiego, którą gwarantuje konstytucja nie można różnicować ze względu na stopień czy fazę rozwoju. Zatem według Trybunału dotyczy to również fazy prenatalnej życia człowieka.

REKLAMA

Według tej wykładni, zezwolenie na zabijanie dziecka z powodu względów społecznych byłoby nieproporcjonalną interwencją w życie dziecka, a zatem jest niezgodna z konstytucją. Co ciekawe, orzeczenie to odnosiło się nie do obecnej konstytucji, ale do tzw. małej konstytucji z 1992 roku, w której nie było zapisów o ochronie.

Dziś trudno spodziewać się innego orzeczenia w sprawie przesłanki eugenicznej niż jej uchylenie. Z punktu proceduralnego wszystko jest już gotowe, by Trybunał wypowiedział się w sprawie zgodności tzw. przesłanki eugenicznej z ustawą zasadniczą. Mimo iż sędziowie nie są zobowiązani żadnym terminem, to werdykt w tej sprawie jest już bliski – mówi  informator Onetu.

Onet dodaje, że sędzia Justyn Piskorski będący sprawozdawcą i znany z konserwatywnych poglądów przygotował już projekt orzeczenia w tej sprawie wraz z uzasadnieniami wyroku. Portal informował, że to właśnie Piskorski zastąpił prezes TK Julię Przyłębską w roli sprawozdawcy i miało to się dziać z powodu prośby samej prezes, której taką decyzję podpowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

za: onet.pl

REKLAMA