Trump: USA uznają Antifę za organizację terrorystyczną

Donald Trump poinformował na Twitterze, że USA uznają Antifę za organizację terrorystyczną.

REKLAMA/Advertisement

Prezydent oskarżył Antifę o rozpoczęcie zamieszek podczas protestów ulicznych w sprawie śmierci George’a Floyda. Czarny mężczyzna zmarł na początku tego tygodnia. Protesty po  jego śmierci przerodziły się w zamieszki, co skłoniło władze kolejnych miast do wprowadzenia godzin policyjnych.

REKLAMA/Advertisement

Gwardia Narodowa – rezerwowe siły zbrojne USA na sytuacje kryzysowe w kraju – zostały rozmieszczone w 15 stanach, aby pomóc siłom policyjnym w radzeniu sobie z niepokojami.

W sobotę demokratyczny gubernator stanu Minnesota Tim Walz zasugerował, że za przemocą stoją siły zagraniczne, biali suprematyści i kartele narkotykowe. Prezydent Trump zdecydowanie widzi jednak tu radykalną lewicę.

REKLAMA/Advertisement

Antifa działa też w Polsce. Od 2012 r. w Warszawie, w każdy listopad odbywają się manifestacje “antyfaszystowskie” będące odpowiedzią na Marsze Niepodległości. W 2012 r., od 2016 do 2018 roku odbyły się one 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości. W 2013 i 2014 roku miały one miejsce 9 listopada, w rocznicę Nocy Kryształowej.

– Także w Polsce Antifa powinna być uznana za organizacje terrorystyczną. Pamiętamy jak fizycznie atakowali Marsz Niepodległości pełen kobiet, dzieci i kombatantów – skomentował doniesienia z Ameryki Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.